E enjte, 19.09.2019, 07:41 AM (GMT+1)

Pëllumb Gorica: Në gjurmët e piktogrameve pellazge

Udhëtojmë drejt Xhuxhës së bashku me Frrok Bardhin. Me ndjenjën ende të pashuar për vendlindjen e tij, që nuk e harron, dhe e ka me vete kudo, zbulimi i gurit me piktograme dhe historia e lashtë e trevës, e ka bërë më shumë krenar.- Sa më shumë vitet shkojnë...

Avzi Mustafa: Vajtimi me pagesë te shqiptarët e Rekës së Epërme

Në zakonet që kanë të bëjnë me vdekjen dhe përcjelljen e të vdekurit ekzistojnë shumë rite, që janë pagane ose parapagane. Një ndër zakonet shumë të vjetra është edhe kur një i vdekur vajtohet me një lloj të kënduari të përvajshëm.Vajtimi ka qenë i pranishëm edhe në popuj të ndryshëm...

Aurel Dasareti: Unë të dua ty, vendi im, i njomur në gjak

Duaje vendin tënd! Mërgimi është njëkohësisht një temë tërheqëse për të menduarit dhe një përjetim i tmerrshëm në përvojën njerëzore. Kjo është një ndarje e papërshkrueshme midis një qenieje njerëzore dhe një vendlindjeje, midis vetes dhe shtëpisë së vërtetë...

Reshat Kripa: Vargje per dashurine

Emrin tënd më s’e kujtoj, emrin tënd të pagëzimit,E kam flakur tej ndër yje, larg në botën e harrimit,Larg në botën e harrimit, jashtë zemrës lozonjare,Zemra ime  ziliqare, dita-ditës digjet fare. Dita-ditës digjet fare, dashurinë e munguar,Po kërkon që ta kujtojë, shpirtërisht i dëshpëruar...

Demir Krasniqi: Kush i mbyllë shkollat shqiptare

O, n’ këmbë janë ngritë , o , do faqezi – e ,Donë me i mbyllë , o , shkollat n’ Malësi – e  !Kush ia mbyllë , o ,   shkollat Malësisë – e ,Do t’i  mbyllen  dyert  e shtëpisë - e ! O, kush ia mbyllë , o, shkollat Gollakut – o,Do t’i  mbyllen dyert  e konakut !Kush ua vënë , o,  shkollave drynin...

Gani Mehmetaj: Nën flamurin e Muhametit

Flamuri i Muhametit valëvitet kërcënueshëm në dhjetëvjetëshin e fundit në Dardani e në Shqipëri. Flamuri i Muhametit është ai flamur që e tundnin terroristët islamikë në Siri e në Irak, duke përdhunuar gra e vajza, është ai flamur që e dogjën rinia e PDK-së në qendër të Prishtinës. Por nuk janë vetëm shoqatat myslimane...

Ndue Ukaj: Anomalitë ligjërimore të Albin Kurtit

Për mua, formimi kulturor i një udhëheqësi është parakusht themelor për të kuptuar formimin e tij politik, dhe rrjedhimisht, edhe synimet e tij politike.Dje, duke parë gulçet, dokrrat dhe retorikën boshe të Albin Kurtit, ndër të tjera kam vërejtur disa anomali të mëdha kulturor...

Shefqet Dibrani: Demokracia është abuzim i statistikave

Të nderuar Ambasadorë dhe përfaqësues të Misioneve Diplomatike në Kosovë, Jorge Luis Borges, që moti e ka thënë se “demokracia është një abuzim i statistikave”, prandaj duke u nisur nga ky koncept ne mendojmë se qytetari i Kosovës, nuk ka ku të ankohet, pastaj e ka të kotë të apostrofojë parregullsitë e shumta që po ...

Dedë Preqi: Vjedhja e bustave

Është bërë aksion vjedhja e bustave të figurave më mërkante në Kosovë, një imazh i tillë nuk përkon me paraqitjen tonë para botës së civilizuar dhe të zhvilluar, por me një paraqitje primitive, në të cilën bëhën luftëra të ndërsjella dhe gërshëtime që kanë karaktere dëshpëruese dhe degjeneruese...

Vahit Nasufi: Sylynjarët e këngës popullore

Ishte e pasur estrada shqiptare,Me këngëtarë dhe këngëtare,Që për melosin burimor,Ishin si zemra në krahëror! Jetën këngës ia kushtuan,Këngën populit ia dhuruan,Por, një nga një, jetë ndërruan,Nga kjo botë u larguan...

Frank Shkreli: Demokracia nuk pret - Roli i Shoqërisë Civile

Ashtu si çdo vit edhe sivjet me 15 shtator, bota shënoi Ditën Ndërkombëtare të Demokracisë.  Dita Ndërkombëtare e Demokracisë, e përcaktuar si e tillë më 2007-n me një rezolutë nga Asamblea e Përgjithëshme të Organizatës së Kombeve të Bashkuara, (OKB) me qëllim që të promovohen dhe të zbatohen parimet e demokracisë...

Fatmire Duraku: Pavdekësia e një ëndrre e imagjinate të dashurisë

Libri me poezi  “Darka për dy vetë” i autorit Nexhat Halimit, i sapo botuar,  ngërthen në vete njëqind e pesëdhjetë e nëntë tekste lirike dhe ndahet në shtatë cikle. Secili cikël ndërlidhet me tjetrin paraprak dhe  frymon artistikisht veç e veç me miniatura  të veçanta, të cilat në fund e përbëjnë një histori tronditëse dashurie...

Resmi Osmani: Lulja e Arbërit

Në pallatin mbretëror të Napolit,  në  paradhomën e buduarit të mbretëreshës së dy Siçilive,  Giovanna di Aragona,  ditën e epifanisë ,  prisnin kush më këmbë e kush ulur , që të dilte hirësia e saj për ta përcjellë ne katedralen e Shen Marisë,  ku bashkë me mbretin Ferdinand do të merrnin pjesë në faljen e meshës së shenjtë...

Fritz Radovani: Telegram nga Parisi, At Fishta

1919 – 1922 Kjo ishte Shqipnia! E dalun nga kthetrat turke në 1912, pa kalue as dhjetë vjetë kishte në Paris një  Delegacion me Kryetar Imz. Luigj Bumçi e, Sekretar At Fishta, që komunikonin me të gjithë delegacionet e Botës, pa pasë nevojë per perkthyes!1919 – 1924 Asht periudha ma brilante e pjesmarrjes At Gjergj Fishtës ...

Avzi Mustafa: Përpjekjet e shqiptarëve në Maqedoni për arsim kombëtar, shek. XIX - XX

Perandoria Osmane me reformat e Tanzimatit kishte deklaruar se të gjitha kombësive do t’u lejohet lirisht të ushtronin gjuhët e tyre në institucionet arsimore dhe fetare  me përjashtim të shqiptarëve. Banorët e truallit shqiptar thirreshin  turq, arnautë, kaurrë, latinë; por kurrë me emrin e tyre të vërtetë. Këtu gjithsesi duhet të ...

Zeqir Lushaj: Një fjalë e gruas më solli në Shqipëri

Pal Neçaj është i mirënjohur edhe për revisten tonë ZemaShqiptare me disa botime të tija më porzi dhe prozë.  Është në një moshë të konsiderueshme, 83 vjeçarë, megjithëse mbahet mirë e duket shumë më i ri.Palin e kam dashamirë të vjetër të familjes e sidomos...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese