E enjte, 21.01.2021, 12:20 PM (GMT)

Edison Ypi: Si ta kuptosh që je budalla

Nëse pushtimi të duket çlirim, ndalimi i Shqipes progres, përvetësimi i Besimit fetar të pushtuesit, Fat, nuk je derr, maçok, qen zorraxhi, gomar, zhapik, zvarranik, je budalla.Është më se e natyrshme të ecësh rrugës duke kqyrur femrat. Sisët, shalët, kërthizat, harqet, format, vithet, lëvizjet, nazet, ojnat e tyre...

Ndue Dedaj: Sonetet e muzës së origjinës

Kur poeti i viseve gjakovare Hasan Hasani shkruante dhe botonte më 1967 lirikat e “krojve të bardha”, brenda atyre ndjesive poetike gurgullonte si një jehonë iliriane dhe Gurra antike e Domgjonit të Mirditës, që buron prej gjinjve të Munellës, jo si prej atyre të Rozafës. Ama e saj kishte shtegtuar bashkë me paraardhësit...

Klajd Kapinova: Komunistët leninistë nolistë në New York

Viktimë e ndërgjegjshme si vegël qorre e mediave ultra të majta në SHBA, janë bërë edhe të ashtëquajturat gazetat papagale private të “komunitetit” shqiptaro amerikane “Illyria”, “Diellli”, “Liria” dhe e ashtëquajtura radio “Voice of America” (VOA) në Washington D.C., të cilat fatkeqsisht drejtohen nga “gazetarë”...

Zenel Çeliku: Zgjedhjet e parakohshme në Kosovë - çfarë?

Më 14 Shkurt 2020, për të pestën herë Kosova do ti nënshtrohet zgjedhjeve parlamentare të parakohshme që nga shpallja e pavarësisë në 17 Shkurt 2008. Gjykoj se këto zgjedhje do të hapin një epokë të re për Kosovën e pavarur. Kosova ka 120 mandate (deputete) 20 prej të cilave janë të rezervuara për anëtarët e komuniteteve të pakicave. ...

Hamza Halabaku: Emrin tënd nuk e përmend njeri

Zgjedhjet e përgjithshme në nivel të vendit dhe të komunave ishin caktuar për në gjysmën e dytë të qershorit. Deputeti i një komune, të cilit po i përfundonte mandati, shpresonte se serish do të zgjidhej deputet, do të zinte ndonjë pozitë të lartë në kryeqytet, ose së paku në komunën, të cilës i takonte. Ama dëshirën e kishte...

Skënder Kapiti: Rëndësia dhe roli jetik i Shqipërisë për Kosovën

Politikanët shqiptarë vetëm sa spekulojnë me retorikën kombëtare, patriotike dhe për bashkimin kombëtar thjesht dhe vetëm për interesa personale pushteti, dhe kjo  sidomos gjatë fushatave elektorale. Kështu ka vepruar  pothuajse gjithmonë politika e Tiranës.Por edhe  politikanët dhe kryetarët e partive...

Blerim Latifi: Dreka e kobshme e janarit 1953

Ishte janari i vitit 1953. Tito kishte lënë Beogradin dhe ishte nisur në drejtim të Splitit. Atje ishin bërë të gjitha përgatitjet e duhura për drekën speciale të cilën diktatori jugosllav po e shtronte për një mik të tij special. Fjala ishte për ministrin e punëve të jashtme të Turqisë, Mehmet Fuat Kopruly. Kopruly ishte...

Ndue Ukaj: Entuziazmi i turmave

Entuziazmi i turmave kurrë s' ka qenë e as s' do të jetë i shëndetshëm për shoqërinë njerëzore dhe as për demokracinë.Ky entuziazëm u shërben vetëm udhëheqësve egoistë, të cilët me çdo kush duan të fitojnë atë që Milan Kundera e quan pavdekësi ose ngarendja për të hyrë më çdo kusht në...

Xhemal Ahmeti: Me turmat e tij e kam, jo me Albinin vetë

Duhet të jesh analfabet i rëndë funksional, për të më reaguar mua, duke më thënë se e urrej Albin Kurtin. O jo, përkundrazi e respektoj atë, nuk e kam me të, por me ju turmat debile, militante që jeni nis ta shndrroni njeriun në Duçe. Ju jeni mallkimi i tij dhe i Kosovës, jo unë. Shihni se ç'strukturash jeni ju që doni të merrni pushtetin ...

Uran Butka: Mid’hat Frashëri - Kongresi i Lushnjës

Më 21 janar 1920 nisi punimet Kongresi Kombëtar i Lushnjës, i cili miratoi Aktin Kushtetues për pavarësinë e plotë të Shqipërisë dhe të shtetit shqiptar, si edhe zgjodhi Këshillin e Lartë prej 4 vetash, regjencën, që do të kryente funksionet e kryetarit të shtetit dhe  Këshillin Kombëtar me 37 vetësh, në...

Sabri Godo: Sali Butka në Kongresin e Lushnjës

Në Kongresin e Lushnjës Sali Butka shkoi si delegat i Kolonjës dhe u bashkua me burrat e mëdhenj të kombit, atje ku po hidheshin themelet e shtetit të pavarur shqiptar.Plaku shkoi në qytetin ku do të mblidhej kongresi kombëtar gati një muaj më përpara, si mik i Ibrahim Karbunarës...

Brahim Avdyli: Përrallë e bukur mbi reformat

Familja jonë ishte pothuajse e vetmja familje në fshat, e cila, njëfarë parimi të saj nuk po e ndryshonte. Ky farë parimi mbeti përgjatë vitesh i pandryshuar. Ai kishte të bënte me përfaqësuesit direkt të pushtetit dhe babain, në saje të qëndrimit të tij rigoroz. Atij, kurrsesi nuk mund t`ia theje mendjen e të ...

Anton Berisha: Të dalim nga vendnumërimi!

Pothuajse, po bëhen gjashtë vite, që Kosova ka mbetur në vendnumërim.Këto zgjedhje, vetëm pak më shumë se një vit para atyre të kaluara, do të duhej t’i jepnin fund  ballafaqimeve të brendshme politike, që nuk ishin gjë tjetër përveçse riciklime të politikave populliste- mesianike duke mos bërë asgjë, e më...

Skënder Kapiti: Intelektuali dhe politikani mëndjemadh e servil

Intelektuali rrezikohet, kërcënohet dhe zhvlerësohet  nga vetëvetja dhe kur atë e mbërthen egoizmi negativ, xhelozia, servilizmi  dhe sidomos mëndjemadhësia intelektuale e mbivlerësimit të vetes së tij.Intelektuali i cili nuk është modest, as tolerant, as komunikues e as mirënjohës ndaj...

Gjon Keka: Portreti i gruas(femrës) arbërore

Gratë (femrat) arbërore janë renditur në mesin e më të bukurave të popujve të Europës.Gratë(femrat) tek ne kanë luajtur rol të madh në histori, sidomos në emancipimin,edukimin e brazve dhe në udhëheqje.Të mos harrojmë rolin e Mbretëreshës Teuta, pastaj të Mbretëreshes...

Florim Zeqa: Të ricikluarit nuk i bëjnë nder asnjë partie politike!

Të gjithë atyre që po thirren në ndryshime me figura të vjetra politike, po ua rikujtojë vetem një fakt nga e kaluara jo shumë e largët historike. Kosova është shkëputur nga Serbia atëherë kur është themeluar LDK-ja, pjesë drejtuese e së cilës nuk ka qenë asnjë pjestarë i sistemit politik të asaj kohe...

Luan Kalana: Lajmëtari i Zemrave -Postieri i Fshatit

Petrit Subashi -biri  më i thjesht,lajmësi i urtë ,një jetë në shërbim të fshati .,biri më i dashur i Nënave . Pse ?!Këtu e ka zanaifillen skicimi i portretit të tij ,të një biri të thjeshtë ,shërbëtor i fshatarve,lajmësi,korieri,postieri,centarlisti-ndërlidhësi i fshatit...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora