E merkure, 15.07.2020, 08:23 PM (GMT+1)

Gëzim Llojdia: Testamenti i Ferdinand Hysit

Drama shqipe në të 100 vjetorin e Pavarësisë do të jetë preznte në teatrin e qytetit të flamurit. Drama Testamenti” premiera të cilit dotë shfaqet në nëntor është shkruar nga dramturgu i mirënjohur Ferdinand Hysi .Hysi i konsideruar si një nga zërrat më të m vecantë në si lëvrues i dramës shqipe në teatrin e Vlorës ka sjell në 100 vjetorin e pavarësisë një ndër krijimet eitj simbolike për festn e madhe mbarshqiptare.Drama ‘Testamenti” do të vendoset nga teatri ‘Petro Marko “me regji të Roland Mingës dhe me një ...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora