E enjte, 16.07.2020, 06:07 PM (GMT+1)

Personalitete

Milazim Kadriu: Poezi për dëshmorët e kombit (VIII)

E diele, 23.08.2009, 05:22 PM


Poezi për dëshmorët e kombit (VIII)

Milazim  F. KADRIU

TRI HERË RADHAZI U DËNUA

(Isa Kastratit)

Kishte orientime patriotike
Rreze drite hapi në çdo anë
Edhe pse pati shumë pengesa
Asnjëherë s’u ndal.

Organizator i  demonstratave
Në të gjitha me radhë
Dhe për këtë tri herë u burgos
Së bashku me shumë shokë.

Tri herë radhazi u dënua
Derisa vuante dënimin
Ky ishte rast i rrallë
Por si thyen qëndrimin.

Kaloi nëpër shumë burgje
Në të gjitha me radhë
Por asnjëherë s’u thye
Adem Demaçin e pati idol.

Humanitetin e kishte në gjak
Çdo herë me gatishmëri
Për çështje kombëtare
Punonte me guxim e trimëri.

Isa me dy shokët e plagosur
Për asnjë çast s’u dorëzua
Luftuan me çetnikët
Derisa në pavdekësi shkuan.

ËNDËRROI BASHKIMIN KOMBËTAR

(Ismet Asllanit)

Në zemër e pati
Bashkimin kombëtar
Andaj që herët zuri vend
Në sofrën e timave tanë.

Nga Prapashtica legjendare
U vendos në Rufcin e Ri
Punoi kurrë pa ndal
Për të shtrenjtën liri.

Gjakpirësit shumë herë
I kishin dal në pritë
Dhe e vranë deri sa kthehej
Me rrezet e lirisë.

BREZ PAS BREZI KANË LUFTUE

(Familjes Rama)

Luftë të rreptë
Në Shkaba është zhvillu
Në oborrin e shtëpisë
Shkau për të mos depërtuar.

Tre dëshmor në këtë luftë
Heroikisht kanë ra
Agroni, Faruku, Alberti
Nëntë kriminel shkie i kanë vra.

Ramajt brez pas brezi kanë luftua
Edhe në luftën e Shkodrës
Kundër serbo – malazezve
Stërgjyshi Rama trimëri ka tregua.

NË DABISHEC FORMOI NJËSITN E UÇK-së

(Azem Babiqit)

Komandant Azemi
Absolvent i mjekësisë
Rroku armët e u nis
Në rrugën e lirisë.

Formoi njësitin e UÇK – së
Në fshatin Dabishec
Mori shumë sulme kundër shkaut
Në Dabishec, Prapashticë e Marec.

Pas vetes Azemi la
Heroizmin dhe trimërinë
Dhe vajzën Arbenitën
Që ia solli lirinë.

NË BETEJËNE DHJETORIT TREGOI SHUMË TRIMËRI

(Murat Muratit)

Shumë herë u arrestua
Policia serbe e malltretoi
Por qëndrimin  atdhetar
Nuk mundi t’ia largoi.

Në mbrojtje civile
Në fillim u angazhua
Pastaj në “Ulpiana – 42”
Me ushtarët tjerë u rreshtua.

Në betejën e Dhjetorit
Tregoi shumë trimëri
Në prill në Konushefc
Bie Murati për liri.


(Vota: 23 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora