E marte, 28.09.2021, 11:46 PM (GMT+1)

Kulturë

Engjëll Koliqi‏: Vargje të nxehta verore - Caldi versi d'estate

E premte, 14.08.2009, 06:31 PM


INUTILE CHE MALEDICO LA NOTTE

 

Io povero

Inutile che maledico la notte

Inutile che maledico il buio

Quando neanche adesso

Nel centro del giorno

Non vedo –

Tutto quanto mi sembra buio …

            Garlate (Lecco), 11 agosto 2009

 

PORTAMI IL MATTINO

 

Tu che vuoi la notte

Puoi anche non venire

-

Portami a me il mattino bianco

Tu rimani lì

Nel buio della notte …

Portami il mattino

E tu vai - dove vuoi

Tuttavia il buio nero

            Garlate (Lecco), 11 agosto 2009

 

È VENUTO INSIEME CON VENTO

 

Lui (egli) figlio di tutti i problemi

Insieme al vento è venuto

Hanno fatto maltempo

Hanno fatto terremoto

E ci hanno messo paura …

-

Lui (egli) va dove soffia il vento

            Garlate (Lecco), 11 agosto 2009

 

… ED È VENUTA NEL MOMENTO GIUSTO

 

È andata la regina

Ha visitato ogni palmo della terra

Pianure e montagne

Coline e bassure …

Si è ritornata nel momento giusto

E ci siamo entrati insieme negli atti dell’amore

            Garlate (Lecco), 11 agosto 2009

 

ALLO SPECCHIO

 

Carissimo specchio

Tu vali tanto

Perché al mondo rifletti tutto quanto

-

La nostra bellezza fisica e spirituale

I nostri pianti

I nostri sorrisi

La nostra decisione …

-

Bellissimo specchio

Viva per sempre !

            Garlate (Lecco), 11 agosto 2009

 

L’AMORE NASCOSTO …

 

Io con te regina

Avendo in considerazione

L’interesso senza interesso

La mentalità e i pensieri della gente

Siamo in questo mondo

Per cambiarlo

Con amore

-

Anche se nascosti

Noi siamo i primi innamorati

L’innamorati focosi

-

Noi crediamo pienamente all’amore

E lo coltiviamo

-

L’amore trionfa !

            Garlate (Lecco), 11 agosto 2009

 

TI HO ASPETTATO

 

O regina benedetta

Io ti ho aspettato in cielo

E tu mi sei venuta in terra

O regina

Io ti ho aspettato in sogno

E tu mi sei venuta in realtà

O benedetta regina

Io ti ho aspettato

Tu mi sei venuta

 L’amore governa il mondo

            Garlate (Lecco), 11 agosto 2009

 

QUEL VENTO LI DISTRUGGE LA NOTTE

 

A coloro di là

Che conoscono solo il mondo degli interessi

Quando soffia

Il vento forte

Li causa tanto rumore

In tutta la notte nera

Li fa tanti danni

E li lascia la morte in soglia

            Garlate (Lecco), 11 agosto 2009

 

SIAMO NELL’AMORE PERCHÉ …

 

I nostri cuori

Anche se da lontano

Nello stesso tempo hanno cominciato i battimenti uno per l’altro

E

Tutti due

L’abbiamo dato compito a se stessi

Che tutta la vita

Dedichiamola all’amore

E solo all’amore

Fuori ogni altro interesso

            Garlate (Lecco), 11 agosto 2009

 

BEVENDO CAFFÈ …

 

Io e la regina

Non dimentichiamo l’amore

Scambiamo baci e parole

Sfogliamo la storia

Chiamiamo i miracoli …

            Garlate (Lecco), 11 agosto 2009

 

NON VOGLIAMO MA …

 

Non vogliamo invecchiare

Ma gli anni passano

Ci scappa la forza fisica

Non possiamo camminare tanto

E …

Non vogliamo succedere i mali

Ma la gente guardano gli interessi

Vogliono compiere con ogni costo

Sia anche prendendo le vite

E …

Succede tutto

            Garlate (Lecco), 11 agosto 2009

 

MAI STANCHI

 

Siamo molto sicuri

Nella missione dell’amore

Io e la regina

Quindi

Abbiano tanta volontà

E non ci stanchiamo mai

Neanche dopo un secolo

-

Viva l’amore !

            Garlate (Lecco), 11 agosto 2009

 

REGALAMI (DONAMI) IL SORRISO DEL MATTINO

 

O mia regina benedetta

In quel tuo sorriso del mattino

Bolla tanto amore

-

Donami (regalami) quel sorriso

E tutto il tuo essere

-

Li tengo

E li difenderò

Fino all’eternità

            Garlate (Lecco), 11 agosto 2009

 

VOLONTARIAMENTE

 

Io e la regina

Volontariamente siamo entrati negli atti dell’amore

Dove sempre

Siamo fedeli e molto caldi

-

Volontariamente

Scambiamo abbracci e baci

E sorridiamo a tutti

 

Anche quando abbiamo tanti ostacoli

Io con la mia regina

Volontariamente siamo nel servizio della gente

E continuiamo con miracoli

Fino all’eternità

            Garlate (Lecco), 11 agosto 2009

 

 

 

MË KOT MALLKOJ NATËN

 

Unë i gjori

Më kot mallkoj natën

Më kot mallkoj errësirën

Kur as tash

Në pikë të ditës

Nuk shoh –

Gjithçka terr më duket ...

            Garlate (Lecco), 11 gusht 2009

 

MA SILL MËNGJESIN

 

Ti që e do natën

Mund edhe të mos vijsh

-

Sillma mua mëngjesin e bardhë

E ti qëndro atje

N’errësirën e natës...

Ma sill mëngjsin

E ti shko ku të duash

Megjithë terrin e zi!

            Garlate (Lecco), 11 gusht 2009

 

ERDHI BASHKË ME ERËN

 

Ai i biri i të gjitha problemeve

Bashkë me erën erdhi

Prishën motin

Dridhën tokën

E ma futën frikën...

-

Ai shkon kah të fryejë era

            Garlate (Lecco), 11 gusht 2009

 

... DHE ERDHI NË ÇASTIN E DUHUR

 

Shkoi mbretëresha

Vizitoi çdo pëllëmbë të tokës

Fusha e male

Kodra e ultësira...

U kthye në çastin e duhur

Dhe hymë bashkë në akte dashurie

            Garlate (Lecco), 11 gusht 2009

 

PASQYRËS

 

Pasqyrë e dashur

Ti vlen shumë

Sepse botës  ireflekton gjithçka

-

Bukurinë tonë fizike e shpirtërore

Qarjet tona

Qeshjet tona

Vendosmërinë tonë ...

-

E bukura pasqyrë

Rroftë gjithmonë!

            Garlate (Lecco), 11 gusht 2009

 

DASHURIA E FSHEHUR ...

 

Unë me ty mbretëreshë

Duke pasur parasysh

Interesin pa interes

Mentalitetin dhe mendimet e njerëzve

Jemi në këtë botë

Për ta ndërruar

Me dashuri

-

Edhepse të fshehur

Ne jemi të dashuruarit e parë

Të dashuruarit e zjarrtë

-

Ne i besojmë plotësisht dashurisë

Dhe e kultivojmë

-

Dashuria po triumfon!

            Garlate (Lecco), 11 gusht 2009

 

TË PRITA ...

 

O mbretëresha ime e bekuar

Unë të prita në qiell

E ti më erdhe në tokë

...

O mbretëreshë

Unë të prita në ëndërr

E ti më erdhe në realitet

...

O e bekuara mbretëreshë

Unë të prita

Ti më erdhe

Dhe dashuria po sundon botën

            Garlate (Lecco), 11 gusht 2009

 

AJO ERA UA PRISH NATËN

 

Atyre andej

Që njohin vetëm botën e intereseve

Kur fryn

Era e fortë

Shumë zhurmë u shkakton

Gjithë natën e zezë

Dëme të shumta u bën

Dhe vdekjen ua lë në prag

            Garlate (Lecco), 11 gusht 2009

 

JEMI NË DASHURI SEPSE ...

 

Zemrat tona

Edhe nga larg

Përnjëherësh filluan të rrahin njëra për tjetrën

...

Ne që pritëm një jetë të tërë

Përfundimisht u gjetëm

Dhe

...

Që të dy

I kemi dhënë vetit detyrë

Që tërë jetën

T’ia kushtojmë dashurisë

Dhe vetëm dashurisë

Jashtë çdo interesi tjetër

            Garlate (Lecco), 11 gusht 2009

 

DUKE PIRË KAFE...

 

Unë edhe mbretëresha

Nuk e harrojmë dashurinë

Shndërrojmë puthje e fjalë

Shpalosim historinë

Thërrasim mrekullitë ...

            Garlate (Lecco), 11 gusht 2009

 

NUK DUAM POR ...

 

Nuk duam të plakemi

Por vitet kalojnë

Na ikën fuqia fizike

Nuk mund të ecim shumë

Dhe...

Nuk duam të ngjajnë të këqijat

Por njerëzit i shohin intereset

Me çdo kusht duan t’i përmbushin

Qoftë edhe me marrje jetësh

Dhe...

Ndodh gjithçka

            Garlate (Lecco), 11 gusht 2009

 

TË LODHUR JO KURRË

 

Jemi shumë të sigurtë

Në misionin e dashurisë

Unë edhe mbretëresha

Prandaj

Kemi shumë vullnet

Dhe nuk lodhemi kurrë

As mbas një shekulli

-

Rroftë dashuria!

            Garlate (Lecco), 11 gusht 2009

 

FALMA BUZËQESHJEN E MËNGJESIT

 

O mbretëresha ime e bekuar

N’atë buzëqeshjen tënde të mëngjesit

Vlon shumë dashuri

-

Falma atë buzëqeshje

Dhe gjithë qenien tënde

-

Do t’i mbaj

Dhe do t’i ruaj

Deri në amshim

            Garlate (Lecco), 11 gusht 2009

 

VULLNETARISHT

 

Unë edhe mbretëresha

Vullnetarisht kemi hyrë në akte dashurie

Ku përherë

Jemi besnikë dhe shumë të nxehtë

-

Vullnetarisht

Shndërrojmë përqafime e puthje

Dhe iu buzëqeshim të gjithëve

 

Edhe kur kemi shumë pengesa

Unë me mbretëreshën time

Vullnetarisht jemi në shërbim të njerëzve

Dhe vazhdojmë me mrekulli

Deri në amshim

            Garlate (Lecco), 11 gusht 2009

 

 

 

 

 

 

           

 

 

 (Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora