E marte, 28.06.2022, 09:51 PM (GMT+1)

Lojëra » Futbolli Botëror

Champions League - Sezoni 1976 - 1977

E shtune, 08.09.2007, 09:24 PM


Spanjolle, italiane, hollandeze dhe gjermane kane dominuar deri ne vitin 1976, por Liverpool-i do fillonte historine e tij dhe ate angleze pasi mund ne finale Borussia Mönchengladbach (Gjermani).

 

Champions League - Sezoni 1976 - 1977

 

Raundi i pare

 

Liverpool 7-0 Crusaders 2-0 5-0

Dundalk 1-7 PSV 1-1 0-6

Rangers 1-2 Zürich 1-1 0-1

Torino 3-2 Malmö 2-1 1-1

CSKA Sofia 0-1 St-Etienne 0-0 0-1

Dynamo Kyiv 5-0 Partizan 3-0 2-0

Omonia 1-3 PAOK 0-2 1-1

Sliema 2-2 TPS (ag)  2-1 0-1

Ferencváros 11-3 Jeunesse Esch 5-1 6-2

Dresden 2-0 Benfica 2-0 0-0

Club Brugge 3-2 Steaua 2-1 1-1

Viking 2-3 Baník 2-1 0-2

Stal 1-3 Real Madrid 1-2 0-1

Austria 1-3 Mönchengladbach 1-0 0-3

Køge 1-7 Bayern 0-5 1-2

ÍA 3-6 Trabzonspor 1-3 2-3

 

Raundi i dyte

 

Dynamo Kyiv 6-0 PAOK 4-0 2-0

Real Madrid 0-2 Club Brugge 0-0 0-2

Baník 2-6 Bayern 2-1 0-5

Zürich 3-0 TPS 2-0 1-0

Ferencváros 1-4 Dresden 1-0 0-4

St-Etienne 1-0 PSV 1-0 0-0

Trabzonspor 1-3 Liverpool 1-0 0-3

Torino 1-2 Mönchengladbach 1-2 0-0

 

Cerekfinale

 

Bayern 1-2 Dynamo Kyiv 1-0 0-2

Zürich (ag)  4-4 Dresden 2-1 2-3

Mönchengladbach 3-2 Club Brugge 2-2 1-0

St-Etienne 2-3 Liverpool 1-0 1-3

 

Semi Final

 

Dynamo Kyiv 1-2 Mönchengladbach 1-0 0-2

Zürich 1-6 Liverpool 1-3 0-3

 

Finalja

 

Liverpool - Mönchengladbach 3-1(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora