E shtune, 28.05.2022, 02:25 AM (GMT+1)

Lojëra » Futbolli Botëror

Champions League - Sezoni 1973 - 1974

E shtune, 08.09.2007, 08:40 PM


Viti 1974 ishte i Gjermaneve! Gjermania fiton kupen e botes, Bayern-i fiton Kupen e Kampioneve, ndersa Magdeburg Kupen e Kupave. 6 futbolliste te Bayernit: Sepp Maier, Paul Breitner, Georg Schwarzenbeck, Franz Beckenbauer, Uli Hoeness dhe Gerd Müller lujten edhe per kombetaren gjermane duke fituar 2 trofete me te medhenje te botes se futbollit ne nivel klubi dhe atij kombetar. Gjermanet ne finale shkaterrojne Atletico-n e Madridit.

 

Champions League - Sezoni 1973 - 1974

 

Raundi i pare

 

Fram 2-11 Basel 0-5 2-6

Waterford 2-6 Újpest 2-3 0-3

Jeunesse Esch 1-3 Liverpool 1-1 0-2

CSKA Sofia 4-0 Wacker 3-0 1-0

Benfica 2-0 Olympiacos 1-0 1-0

Club Brugge 10-0 Floriana 8-0 2-0

VB 3-2 Nantes 2-2 1-0

Bayern (4-3p)  4-4 Åtvidaberg 3-1 1-3

Dresden 4-3 Juventus 2-0 2-3

Viking 1-3 Spartak Trnava 1-2 0-1

Zorya 3-0 APOEL 2-0 1-0

Crvena Zvezda 3-1 Stal 2-1 1-0

TPS 1-9 Celtic 1-6 0-3

Atlético (aet)  1-0 Galatasaray 0-0 1-0

Crusaders 0-12 Dinamo Bucuresti 0-1 0-11

 

Raundi i dyte

 

Crvena Zvezda 4-2 Liverpool 2-1 2-1

Celtic 1-0 VB 0-0 1-0

Dinamo Bucuresti 2-4 Atlético 0-2 2-2

Club Brugge 6-7 Basel 2-1 4-6

Spartak Trnava 1-0 Zorya 0-0 1-0

Bayern 7-6 Dresden 4-3 3-3

Benfica 1-3 Újpest 1-1 0-2

Ajax 1-2 CSKA Sofia (aet)  1-0 0-2

 

Cerekfinale

 

Basel 5-6 Celtic (aet)  3-2 2-4

Bayern 5-3 CSKA Sofia 4-1 1-2

Spartak Trnava 2-2 Újpest (3-4p)  1-1 1-1

Crvena Zvezda 0-2 Atlético 0-2 0-0

 

Semi Final

 

Celtic 0-2 Atlético 0-0 0-2

Újpest 1-4 Bayern 1-1 0-3

 

Finalja

Bayern 5-1 Atlético 1-1 4-0

 (Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora