E hene, 20.09.2021, 11:56 AM (GMT+1)

Kulturë

Demir Krasniqi: Hiti më i ri i Estradës Politike Kosovare - Amaneti

E merkure, 05.08.2009, 07:10 PM


Demir KRASNIQI

Parodi :

Hiti më i ri i Estradës Politike Kosovare

    AMANETI

Ma ka lanë, ma ka lanë nana ,
Tybe, amanet-e –
Vet me pre e vet me kep- e
Bash si Baba Mbret -e !

Ma ka lanë, ma ka lanë nana ,
Zanatin e   kërrabës  -
Me ja shitë mallin Kosovës ,
Bash si  n’ bahçe t’ Babës !

Ma ka lanë , ma ka lanë nana ,
Amanet të rand-e –
Krejt çka t’ vjedhin policia –
Asnja mos me i  zan-e!

Ma ka lanë, ma ka lanë nana,
Veç me komandue !
Krejt çka t’ bahen ngjarje t’ randa –
Mos me i  publikue  !

    -II-

Nanë, moj nanë ,
RTK-ja – dinasti !
Nano , nano, nanë, moj nanë ,
Ryshfeti – fantazi !

Nanë , moj nanë,
Tenderët - për hyner !
Nano, nano, nanë , moj nanë ,
Drejtori - milioner !

Nanë, moj nanë ,
Kosova ka  virus  !
Nano, nano, nanë, moj nanë ,
Diagnoza – korruptus !


(Vota: 2 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora