E marte, 07.04.2020, 12:56 AM (GMT+1)

Komente

Robert Papa: Edhe ambasadori Withers duhet të pranojë, se Berisha i mundi kundërshtarët

E diele, 02.08.2009, 12:14 PM


Withers
Withers
Edhe ambasadori Withers duhet të pranojë, se Berisha i mundi kundërshtarët


Nga Robert PAPA

A e di, i nderuari ambasadori Withers, se duam apo s'duam, Berisha fitoi?! A ia lehtësoi Rama, Meta apo edhe Ai, nuk ka shumë rëndësi. Berisha arriti të jetë mbi Ramën, sipër Metës dhe jo nën ambasadën amerikane. I nderuar Withers, shqiptarët e kuptuam se ju kishin një dashamirësi dhe afinitet me Ramën, por shqiptarët nuk duan që ish- partia e Enver Hoxhës të vinte në pushtet dhe aq më shumë me tolerimin e vendit më antikomunist në botë, SHBA. E kuptuam, ose keqperceptuam se ju dhe ambasada e juaj nuk donit lidhjen Meta-Berisha, por kjo është politika.

Dhe ne e kemi mësuar këtë nga ju. A nuk mbajti Obama i madh, Gates si sekretar të mbrojtjes?! Pse iu vjen habi që Meta të jetë ministër i Jashtëm, apo i Brendshëm i Berishës?! Mbase një qeveri mes PD dhe PS do ishte zgjidhja perfekte, por ju, të huajt, nuk ishit të qartë. Ose thuajeni haptas: numëroni kutitë, ose pranoni fituesin Berisha. Ne duam të hyjmë në BE, sepse tregu i punës te ne nuk i plotëson aftësitë tona ngaqë korrupsionin e patëm trashëgim nga 500 vite pushtim. Në vitin 2001, personalisht, nuk kam lënë zyra në Departament, Senat dhe Kongres e deri në Shtëpinë e Bardhë duke dërguar provat, edhe filmike, të vjedhjeve të zgjedhjeve, por asokohe, Washingtoni mbajti anën e Metës, edhe pse zgjedhjet u vodhën. Kemi qenë me Arbnorin, kur kemi dorëzuar me dhjetëra prova, por skenari qe i tillë që ju nuk dëgjuat dhe kjo mbase ngaqë ne nuk e kuptonim dot sofistikimin tuaj. Tash koha ka ndryshuar.

I nderuar Withers, në zyrat e ambasadës tuaj, kur ishte i ndjeri Limpreht vinin dhe shanin Berishën me dhjetëra emra të politikës. (Madje shumica, edhe nga nëntogerët e Berishës). Pse nuk i dëgjoni sot, sepse janë nën Berishën. Ata që e shanin dje, sot thonë të tjera fjalë. Besojeni Shehun e Pollon, Rulin, Xhaferrin dhe shumë e shumë të tjerë dhe do bindeni se Berisha fitoi. A ka pasur manipulime?! Si PD dhe PS kishin komisionerë. Ligji ishte i tillë dhe ju nuk duhet ta kishit toleruar. Romakët thoshin se: "Fituesi nuk gjykohet!", kurse amerikanët, unë e di mirë, se gjithmonë bëhen me të fortit, dhe duam apo s'duam, edhe kësaj here, i forti ishte Berisha.


(Vota: 3 . Mesatare: 3.5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT