E merkure, 03.03.2021, 07:17 AM (GMT)

Mendime

Elmaz Sherifi: Misioni i dështuar i Edi Ramës

E premte, 24.07.2009, 04:00 PM


Misioni i dështuar i Edi Ramës

Nga Elmaz Sherifi*

Tashmë janë të shumtë aktorët që po japin mendimin e tyre në median e shkruar dhe atë elektronike mbi humbjen e zgjedhjeve të 28 qershorit. Opinionistët ishin të parët që artikuluan se Partia Socialiste ishte humbësja e zgjedhjeve. Përgjigjja nga selia e Partisë Socialiste vinte e butë. Por kur kjo e vërtetë u artikulua nga brenda Partisë Socialiste e në mënyrë të veçantë nga Blushi e Malaj kryetari filloi të nervozohej dhe nuk mungoi që t’u japë përgjigje indirekte se ata po nguteshin.

KUSH NGUTET
Unë mendoj se ai që është ngutur e ngutet në këtë proces analizues është vetë z. Rama. Ai befasoi këdo që ka arsye, kur deklaroi pa dalë ende rezultati përfundimtar i zgjedhjeve, se PS nga zgjedhjet e 28 qershorit doli më e fortë se kurrë?! “Partia Socialiste tashmë është forca e parë politike”, ligjëroi kryetari?! Me këtë deklaratë z. Rama ligjëroi se qëllimi i tij nuk ka qenë marrja e pushtetit, por dalja I PARI, me qëllim që askush të mos guxojë t’i kërkojë dorëheqje pas zgjedhjeve. Për rrjedhojë, sipas tij edhe Blushi e Malaj nguten, duke i kërkuar respektimin e statutit të partisë apo respektimin e një standardi demokratik të vendosur në 2005 nga z. Nano. Me këtë sjellje politike z. Rama del para gjithë opinionit publik si misionari, që si qëllim të tij nuk ka pasur marrjen e pushtetit për shumicën e shqiptarëve, por qëndrimin e tij në krye të PS, edhe pse rezultoi humbësi i zgjedhjeve. Në këtë aventurë Rama nuk është i vetëm. Kam dëgjuar edhe drejtues të tjerë të lartë të Partisë Socialiste që me krenari deklarojnë se Rama dhe PS janë fitues!
Mbështetësit e tij artikulojnë se PS ka marrë më shumë vota në vitin 2005! “Zoti na ruajt”, thotë populli. Po përse ky paska qenë synimi i Partisë Socialiste, që të marrë më shumë vota e deputetë se më parë? Po patjetër në 2009 do merren vota më shumë se 2005, sepse në vitin 2009 u futën në zgjedhje për herë të parë mbi 250.000 zgjedhës të rinj. Në këto zgjedhje pjesëmarrja ishte më e lartë se zgjedhjet e kaluara dhe për më tepër u konkurrua me një sistem zgjedhor që i asfiksonte partitë e tjera aleate duke i sjellë votat e tyre drejt partisë më të madhe sipas parimit të fushës manjetike, e të tjerë faktorë analizues. Kryetari i partisë dhe mbështetësit e tij nuk e kuptojnë apo bëjnë sikur lajthitin kur deklarojnë se PS është fituese!
Sipas Kodit Zgjedhor, fituesja e zgjedhjeve nuk përcaktohet nga fakti se cila parti merr më shumë vota, por cili koalicion merr  shumicën relative. Tani dihet botërisht se koalicioni i djathtë mori gati 1,5 % më shumë vota se koalicioni i majtë i drejtuar nga z. Rama. Edhe tendenca për të kryqëzuar LSI është përpjekje për të mashtruar socialistët dhe votuesit e majtë, sepse z. Rama premtoi se do t’i fitonte zgjedhjet pa LSI, prandaj nuk pranoi dhe bashkëpunimin me të, madje në prag të zgjedhjeve bëri dhe një spot anti LSI.

MISIONAR DHE JO POLITIKAN!
Dua të sqaroj se këtë nocion nuk e sajoj unë, por është vetë z. Rama, i cili ka deklaruar: “Nuk jam politikan, por një misionar!”
Kjo deklaratë e tij më ka befasuar dhe jo vetëm kjo. Më ka befasuar edhe artikulimi i tij i përhershëm se: “Partia Socialiste është një instrument, për realizimin e synimeve politike”! Si mund të pranohet se pa qenë politikan mund të drejtosh një organizëm të mirëfilltë politik, siç janë partitë politike? Partitë politike nuk janë instrumente në duart e individëve për transformimin e shoqërisë. Ato janë institucione politike kushtetuese shumë të rëndësishme të shtetit të së drejtës. Teza: “Jam misionar dhe jo politikan” është pa sens, madje do të thosha skandaloze për një drejtues të një partie të madhe siç është Partia Socialiste. Por çfarë është misioni dhe misionari...
Misioni është një detyrë e përkohshme, që i ngarkohet dikujt jashtë qendrës së vet të punës ose si mision diplomatik, apo veprimtari fetare. Personalisht nuk besoj që zoti Rama ka pasur ndonjë mision të tillë. Ndërsa, misionari është i ngarkuari për kryerjen e misionit. Në qoftë se do pranonim tezën e misionarit, siç deklaron z. Rama, atëherë misionari duhet të sillte Partinë Socialiste dhe të majtën në pushtet si mision të premtuar në çdo aktivitet. E vërteta është që Edi Rama legjislacionin zgjedhor e zgjodhi vetë. Unë personalisht nuk kam qenë dakord dhe këtë e kam thënë në Asamblenë e mbledhur në Vorë.
Deputet bëri kë deshi vetë në konsultë me të parët e listës në qarqe. E pa dëgjuar ndonjëherë ka qenë kjo praktikë. Në fund të këtij procesi aspak demokratik e transparent, misionari rezultoi humbës në misionin e tij.
E kur të gjithë prisnin që misionari të kërkonte një ndjesë publike për këtë drejtim shumë të keq politik, ai deklaron sikur të mos kish ndodhur asgjë e keqe: “Unë nuk e lë në mes të rrugës programin tim”.
Tani më lind e drejta të pyes: Cilin program nuk do të lerë në mes të rrugës z. Rama, sepse zgjedhjet i humbi! Mesa duket misioni vazhdon, duke krijuar një konflikt të ri brenda PS, që ajo në zgjedhjet e ardhshme lokale të shkojë më e sfilitur. Me cilët do e vazhdojë rrugën misionari, me shumicën e deputetëve të rinj që në debatet parazgjedhore deklaronin me krenari se nuk ishin socialistë, por që kanë ardhur në PS, pasi u ftuan nga Rama për t’u bërë deputetë?! Kjo është e vërteta që duhet thënë me shumë forcë. Personalisht këto gjëra i kam shprehur vazhdimisht brenda forumeve dhe jashtë tyre. Ndoshta kjo ishte dhe arsyeja përse z. Rama nuk më kandidoi për deputet.

KUSH ËSHTË FITUESI
Një garë më vete është përcaktimi i fituesit të zgjedhjeve. Disa thonë nuk ka as fitues, as të humbur. Të tjerë bëjnë trajtime filozofike. Disa mbështetës të kryetarit thonë se Rama fitoi, por fajin e ka Meta që bëri koalicion me Berishën. Shumë nga këta mbështetës të Ramës ishin kundër bashkëpunimit me Metën, sepse pakësoheshin shanset që të përhershmit 17-vjeçarë në kryesi të bëheshin përsëri ministra. Të tjerë mendojnë se s’duhet të flasim as për humbës, as për fitues deri sa të mbarojë procesi etj.
Jam i mendimit se kërkesat për rezultatet duhet të vazhdojnë në rrugë ligjore, siç po ndodh. Ashtu si Partia Socialiste, kërkesa  kanë bërë edhe Partia Demokratike e parti të tjera. Por megjithë dëshirën unë nuk shikoj ndonjë mundësi, që koalicioni i drejtuar nga PS të rezultojë fitues.
LSI ka deklaruar se nuk do të bashkëpunojë me PS për sa kohë do të drejtohet nga Rama. Konventa e LSI vendosi bashkëpunimin me Partinë Demokratike. Ky realitet i ri politik zhvleftëson çdo diskutim që ngjall ende shpresa. Ato bëhen vetëm për të fshehur realitetin. Zgjedhjet kanë përfunduar. PS në këto zgjedhje fatkeqësisht është humbësja e madhe!
Edi Ramën e mundi “plaku i fundit” i politikës së vjetër. Partia Socialiste i humbi zgjedhjet pas katër vite në opozitë e drejtuar nga formuluesi dhe drejtuesi i “politikës së re”. Diferenca në vota midis bllokut të majtë dhe atij të djathtë në raport me zgjedhjet e vitit 2005 është ngushtuar shumë. Duhet të kuptojmë që në 2005 blloku i majtë kishte tetë vjet që qeveriste. Kjo është humbje e trefishtë që trishton çdo njeri, që ka kontribuar për fitoren e së majtës. Socialistët dhe strukturat drejtuese duhet të reagojnë. “Politika e re” e z. Rama dështoi, misioni i tij, mbaroi!

*Anëtar i Asamblesë, deputet i PS


(Vota: 3 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora