E enjte, 02.12.2021, 03:40 PM (GMT)

Shtesë » Lajme

Veteranët e UÇK-së, granata në oborrin e Qeverisë

E enjte, 16.07.2009, 07:06 PM


Nga Bota Sot

Veteranët hodhën mjete shpërthyese në oborrin e Qeverisë dhe Kuvendit.

Këshilli protestues i veteranëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, ka marr vendim që ta ndërprenë protestën, por kanë paralajmëruar se format e tyre të protestimit dhe reagimit tash e tutje "nuk do të jenë të parashikueshme". Vesel Aruqi ka thënë se mund të ndodh që sot në mbrëmje, ose nesër, mund të mblidhen dhe të sulmojnë objektet e institucioneve.

Më parë, protesta e veteranëve të UÇK-së, sot nisi të bëhej më e ashpër. Rreth orës 12.00 veteranet kanë hedhur shishe të mbushura me benzinë në oborrin e Qeverisë së Kosovës, me që rast u dëgjua edhe një e shtënë, për të cilën nuk dihej çka është dhe nga erdhi, njofton Kosovapress.

Protestuesit, po ashtu paralajmëruan se nëse nuk mbahet mbledhja e jashtëzakonshme e Qeverisë së Kosovës dhe të ndërmerret diçka në favor të veteranëve deri në ora 14.00, do të ndërmarrin masa edhe më radikale. Hedhjen e shisheve me benzinë në oborrin e Qeverisë së Kosovës e paralajmërojë njëri ndër organizatorët, Vesel Aruqi, duke thënë se nuk i lëmë në rrugë pjesëtaret e UÇK-së si të ishin lypsa. “Do të shkojmë drejt e në kryeministri me shishe të benzinës edhe me i gjuajt kerret, me i kall kerret e kryeministrisë. Ashtu e kemi vendosur, ma kthim mbrapa nuk ka hapi i parë është ky. Më pjesëtarët e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës nuk i lëmë në rrugë kështu në formën e lypësit, që do me thënë me shti edhe popullin në gjynah, tash e mbas duhet me tregu kush është veterani i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës”, tha Aruqi dhe shtoi se ata duan t’i kenë të drejtat e veteranit sikur në çdo shtet të botës. Protesta e veteranëve të UÇK-së ka filluar dje pasdite, pasi marrëveshja mes Këshillit Grevist dhe Qeverisë, e arritur muaj më parë nuk është realizuar.

Policia: Granatat janë larguar

Policia njofton se dy granatat janë marrë nga njësitë e specializuara të KFOR`it dhe janë larguar nga oborri i Qeverisë. Zëdhënësi i Policisë, Besim Hoti ka njoftuar se hetimet janë duke vazhduar dhe se në bashkëpunim me prokurorët vendor dhe ndërkombëtarë janë duke e hetuar rastin. I pyetur për mundësinë e arrestimit të të dyshuarve kryesor për hedhjen e granatave, Hoti ka thënë se hetimet janë duke shkuar në drejtim të identifikimit të personave që kanë hedhur mjetet shpërthyese.“Ne do të shfrytëzojmë të gjitha xhirimet dhe dëshmitë për të gjetur të dyshuarit për hedhjen e mjeteve eksplozive në oborr të Qeverisë. Në konsultim me prokurorët vendor dhe ndërkombëtarë ne edhe do t`i arrestojmë të dyshuarit”, ka thënë zëdhënësi Hoti.

Përshkallëzimi i protestës

Më parë, protesta e veteranëve të UÇK-së, sot nisi të bëhej më e ashpër. Rreth orës 12.00 veteranet kanë hedhur shishe të mbushura me benzinë në oborrin e Qeverisë së Kosovës, me që rast u dëgjua edhe një e shtënë, për të cilën nuk dihej çka është dhe nga erdhi, njoftoi Kosovapress.Protestuesit, po ashtu paralajmëruan se nëse nuk mbahet mbledhja e jashtëzakonshme e Qeverisë së Kosovës dhe të ndërmerret diçka në favor të veteranëve deri në ora 14.00, do të ndërmarrin masa edhe më radikale. Hedhjen e shisheve me benzinë në oborrin e Qeverisë së Kosovës e paralajmërojë njëri ndër organizatorët, Vesel Aruqi, duke thënë se nuk i lëmë në rrugë pjesëtaret e UÇK-së si të ishin lypsa. “Do të shkojmë drejt e në kryeministri me shishe të benzinës edhe me i gjuajt kerret, me i kall kerret e kryeministrisë. Ashtu e kemi vendosur, ma kthim mbrapa nuk ka hapi i parë është ky. Më pjesëtarët e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës nuk i lëmë në rrugë kështu në formën e lypësit, që do me thënë me shti edhe popullin në gjynah, tash e mbas duhet me tregu kush është veterani i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës”, tha Aruqi dhe shtoi se ata duan t’i kenë të drejtat e veteranit sikur në çdo shtet të botës.

Protesta e veteranëve të UÇK-së ka filluar dje pasdite, pasi marrëveshja mes Këshillit Grevist dhe Qeverisë, e arritur muaj më parë nuk është realizuar.


(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora