E marte, 09.03.2021, 11:59 AM (GMT)

Mendime

Sejdi Peka: Maskarada e fundit e maskarenjve

E hene, 13.07.2009, 05:57 PM


Maskarada e fundit e maskarenjve

Nga Sejdi Peka

Natën e 28 Qeshorit, pas mbylljes së procesit të votimit ne Shqipëri, Edi Rama në një konference për shtyp do të deklaronte se zgjedhjet u zhvilluan në një atmosfere të qetë dhe do të falenderonte shqiptarët për maturinë e treguar me këtë rast. Sigurisht ky ishte një lajm i mire që u prit mjaft mire nga opinioni vendas dhe ndërkombëtar. Por siç thotë një fjalë e urtë e popullit se “thekra erën nuk e harron”. Siç duket kryetari i PS i paska bërë llogaritë gabim duke numëruar thasët me mendimin se shqiptarët mundet të blihen me para. Por pasi u numëruan votat, rezultoi krejt e kundërta. Sekserët e tij e paskan gënjyer shumë keq Edvinin. U vertetua ajo që pritej, se shqiptarët do të votëbesonin Sali Berishën edhe për një mandat tjetër qeverisës duke e vlerësuar si njeriun e mbajtjes së fjalës së dhënë. Duke qenë në siklet se tani do t’i duhej të lëshonte postin e kryetarit të PS-së, sipas statutit të kësaj partie, ai ka artikuluar një mori akuzash me shpifje si kofini pas të vjelit, sikur gjoja i paskan grabitur votën. Për këtë qëllim ai ka lëshuar një kompani beniaminësh për të grumbulluar “fakte” në të gjithë Shqipërinë se si ia grabitën votën Edvinit dhe në këtë pikëpamje “ai nuk mundet të lërë betejën” donkishoteske me mullinjtë e erës në mes. Me shumë pak fjalë nëse ditën e votimit populli shqiptar tregoi shkallën më të lartë të qytetarisë dhe të emancipimit në rrugën e vështirë të demokracisë, tani i duhet të dëgjojë delirantin që për fat të keq është akoma kryetar i PS me maskaradën e trillimeve dhe të mashtrimeve. I pari që iu përgjigj flakëpërflakë urdhrit të padronit ishte Saimir Tahiri, kandidati për deputet i PS, i ngarkuar për zonën e Kombinatit. Ai duhet t’ia shpërblejë kryetarit vlerësimin që i bëri duke e ngritur nga hiçi dhe duke e futur në politikën shqiptare deri në nivelin e deputetit. Tahiri do të deklaronte në një konferencë për shtyp se “në 12 QV në Kombinat” vëzhguesit e PS qenkan ndjekur me dhunë nga demokratët dhe për këtë paska depozituar një kallëzim penal në prokurori. Kësaj i thonë “t’i them sa nuk m’i kanë thënë”. Nëse ka një njeri që ka shkelur në mënyrën më flagrante ligjin për zgjedhjet është pikërisht Saimir Tahiri. Ky njeri u bë objekt i lajmeve në të gjitha mediat se qysh në orët e para të mëngjesit të 28 Qeshorit u mësua se “Saimir Tahiri u kap në flagrancë me stilolapsa-kamera – çimka pra - duke i shpërndarë nëpër qendrat e votimit”. Sigurisht ky ishte një provokacion i rëndë i fotografimit dhe frikësimit të njerëzve ditën e votimit, çka u hapi probleme  ndërkombëtarëve dhe KQZ-së. Duket se sekserët e Edvinit duhej të merrnin si garanci votën e paguar e të filmuar për Edi Ramën. Gjithsesi, Kryeministri Berisha për ta minimizuar problemin e ktheu në një sarkazëm duke thenë se “çimkat ishin harruar pa bateri”.       

Kur e pashë beniaminin e Edi Ramës në ekranet e TV, teksa lëshonte akuza gjoja për presionin e ushtruar kundër vëzhguesve të PS në qëndrat e votimit në Kombinat, mbeta mjaft i çuditur. Një njeri që përpiqet të hyjë në jetën politike të Shqipërisë duhet të karakterizohet nga disa veti të dinjitetit njerëzor, në mënyrë që të ngrihet në nivelin e politikanit të besueshëm përpara opinionit. Por kur që në fillimet e karrierës së tij politike përdoret nga Edi Rama në rolin e gënjeshtarit e të mashtruesit, ai shumë shpejt e humb vlerën dhe bëhet qesharak në sytë e opinionit. Njerëz të tillë shumë shpejt marrin pamjen e njeriut të shpifur dhe ordiner. Për çdo shqiptar, që është i interesuar për të mirën e Atdheut dhe për të ardhmen e fëmijëvë të tij, sigurisht ai ishte i interesuar që këto zgjedhje të shkonin sa më mire në standardet e përcaktuara si kusht themelor për t’ju bashkuar familjes europiane. Saimir Tahirin nuk e kam njohur personalisht por e hasa natën e 27 Qeshorit kur me disa makina i shoqëruar me disa “kokëqethur” luante rolin “e të fortit” në zonën e Unazës së Re. Ai po “inspektonte” qendrat e votimit në atë orë të vonë të natës dhe njëkohësisht ushtronte presion pranë rojeve te policise, që ishin të ngarkuara për të ruajtur qendrat e votimit dhe materialet përkatese. Një punonjësi të policise, që ishte i ngarkuar të ruante qendrën e votimit nr.1881, në prani të qytetarve të rastësishëm aty, iu drejtua me mjaft arrogancë, duke e fyer dhe tallur me fjalë mjaft të ndyra dhe pa asnjë shkak. “Miu po ruan ariun - i tha Tahiri - po ti mos e rruaj….” Thënë për hir të së vertetës disa qytetarë deshën të reagojnë por polici me mjaft kulturë profesionale iu përgjigj me injorim. Edhe të nesërmën gjatë gjithë ditës së votimeve, ky njeri i shoqëruar me një varg makinash ka bërë demonstrime force në zonën e Unazës së Re dhe kryesisht pranë qendrave të votimit. Në qv nr.18801, në prani edhe të disa vëzhguesve të OSBE, Saimir Tahiri ka shkëmbyer replika mjaft të ashpra me votuesit që prisnin në radhë për të votuar. Me njërin prej tyre, një njeri i nderuar i atij komuniteti “e ka lënë që të takoheshin në një ditë tjetër”, për arsye se qytetari i tha: “o Saimir, a ke më prej atyre stilolapsave me kamera?”. Ishte ndërhyrja e qytetarëve që po prisnin në radhë për të votuar, që ndaluan një konfrontim fizik ndërmjet bodigardve të Tahirit dhe njerzve të pranishëm. Në këndëvështrimin tim ky Tahiri, si kandidat për deputet në këto zgjedhje, por qoftë edhe si qytetar i thjeshtë, ishte në shkelje flagrante të ligjit. Ai nuk mundej në asnjë mënyrë të ishte i pranishëm në qendrat ku qytetarët votonin. Orvatja e Tahirit me urdhrin e Edi Ramës, për të përzier gjoja punonjësit e policise në lojën e tyre të ndyrë për njollosjen e zgjedhjeve në zonën e Kombinatit ishte orvatje e turpshme dhe e dështuar. Me këto sjellje prej njeriu ordiner, ai në asnjë rast nuk mundet të përfaqësojë popullin e Kombinatit në Parlamentin e Shqipërisë. Ai është një njeri i katapultuar nga Edi Rama në politikën shqiptare që shumë shpejt u gjend i diskredituar. Populli i Kombinatit nuk i ka asnjë borxh Saimir Tahirit që ta përgojojë në organet e drejtësisë me foto të marra nga “çimka” e vet, me të cilat ai i mbushi atë ditë komisionerët e PS në qendrat e votimit. Ky kandidat për deputet i PS, i ngarkuar nga partia për zonën e Kombinatit, gjatë fushatës elektorale asnjëherë nuk ka mundur të grumbullojë njerëz në vende publike dhe të paraqesë alternativat e partisë së tij. Zgjedhja e tij e preferuar ka qenë të hyjë “hajdutçe”, shtëpi në shtëpi duke gënjyer dhe të mashtrojë ndonjë fukara sa për një “thes miell”. Këtu edhe përfundon misioni i tij në Kombinat. Ustai Edi Rama i ka imponuar Saimirit të vogël që edhe intonacionin e zërit ta bëjë si të tijin. Por me këmbët e huaja nuk mundet të ecet gjatë, pasi mbetësh në pozicionin e servilit dhe shpirtvoglit. I gjithë populli i Kombinatit është dëshmitar i asaj dite të qetë të 28 Qeshorit, që ka votuar duke shprehur vullnetin e lire. Çdo përpjekje për t’i njollosur këto zgjedhje është një përpjekje antikombëtare që po bën Edi Rama me beniaminët e tij vetëm për të mbrojtur pozicionin në krye të PS dhe për të justifikuar humbjen...

Këto zgjedhje treguan edhe njëherë tjetër se e majta ish-komuniste nuk është shkëputur aspak nga mentaliteti komunist i kuptimit të demokracisë. Fitoren në zgjedhje ish komunistët e konceptojnë si të drejtën e tyre për të sunduar popullin dhe jo si përgjegjësi përpara popullit. Kushtetuta Amerikane parashikon se edhe me një fitore prej 0.1%, në vendet demokratike një force politike deklarohet se është mazhorancë që merr pushtetin, por kjo do të thotë se edhe opozita ka vendin e vet, duhet ta njohë atë e të marrë përgjegjësitë që rrjedhin nga ky pozicion. Në vendet e tjera ish komuniste partia socialiste quhet partia e komunistëve të rinovuar, por në Shqipëri ish sigurimsat dhe kriminelët e diktaturës komuniste nuk kanë ndryshuar në konceptin e tyre marksist të sundimit mbi popullin. Në këto zgjedhje ata treguan edhe njëherë tjetër se mbetën armiq të demokracisë. Maskarada e Fierit, atë natë të trishtë të 2 Korrikut, kur Gramoz Ruçi u printe turmave në tentative për të na kthyer edhe njëherë pamjet e vitit 1997, ishte një atantat i rëndë kundër demokracisë. Dëshmitë e Dritan Priftit, se PS ka shpërndarë miljona euro për të blerë votat e shqiptarëve në Fier dhe kudo në Shqipëri, tregoi atë se në zgjedhjet e tjera kjo veprimtari kriminale që deformon në kushtet e presionit vullnetin e njerzve për të shprehur votën e lire duhet penguar me ligj. Në këtë linjë kriminale ka qenë edhe Skënder Gjinushi, i cili për kandidatin e tij në Qarkun e Kukësit ka shpërndarë qindra-mijëra euro. Një votë është blerë nëpërmjet sekserëve me 100 Euro. Por “zonjës dhelpër, tek koteci, kësaj here nuk i eci”. Populli i Kukësit dhe i Hasit nuk e kishte harruar se Gjinushi ishte i biri i “Golikut”, gjenerali komunist kriminel i E.Hoxhës që masakroi popullin e këtyre zonave me zjarr dhe pushkatime masive. Njerëzit u treguan bërrylin mafiozëve. Skënder Gjinushi shkoi në Kukës si dhia për t’u qethur por la edhe veshët. Ai iku me bishtin në shalë për të mos ia pare kurrë më bojën këtij mafiozi politik. Kjo tregon se mafia ish-komuniste në Shqipëri po bëhet kërcënim për demokracinë. Në tetë vitet e qeverisjes së tyre ata u pasuruan me mundin e djersën e popullit fukara. Është koha që socialistët e Shqipërisë që aspirojnë për idetë përëndimore të funksionimit të demokracisë të largojnë Edi Ramën dhe klikën e tij mafioze nga drejtimi i partisë së tyre. Shqipëria ka nevojë për një opozitë konstruktive në këtë stacion të rëndësishëm të demokracisë. Le të shpresojmë se kjo është maskarada e fundit e maskarenjve, e ish-kriminelëve të diktaturës komuniste dhe e pinjojve të tyre të brezit të dytë.


(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora