E merkure, 27.01.2021, 06:40 AM (GMT)

Mendime

Luan Çipi: Mendime për polemikat me Kadarenë

E diele, 12.07.2009, 06:57 PM


Mendime për polemikat me Kadarenë

Nga Luan Çipi

E kam hasur dhe tjetër herë z, Paul Tedeskinin ne polemikat internetike dhe tani, së fundi te "Zemra Shqiptare". Më së shumti ai trajton dy tema: Stigmatizon të madhin Kadare dhe përpiqet t'i kundervihet të folmes së njesuar të Shqipes. Nuk mund të rri pa e dhenë dhe unë një mendim:
Nuk e njoh direkt veprën dhe krijimtarinë e z. Paul Tedeskini. E kam parë atë vetëm në foton e tij, duke pershëndetur, çështe e verteta me nje pamje simpatike dhe me doren lart, ala romana.
Nga emri dhe mbiemri, personi ne fjale, nuk me duket shqiptar dhe nuk e di ne se, sic thote dikush ne bisedat internetike {Dritani prej Shkodre), eshte me origjine austriake. Kjo nuk eshte thelbesore. Por, teksa mohon shume entitete dhe "emblema" shqiptare, nuk kuptohet se per ke punon, kush e paguan dhe per ke sherben.
Kur shkruan e polemizon per ndonje problem analog Rexhep Qosja, apo ndonje veprimtar tjeter i shquar, pavaresisht se diku une mund te mos jem dakord me te, ndofta do pranohet mendimi i tij, si autoritet, ne te drejten e tij demokratike dhe ne kontributin e tij per shqipen dhe Shqiptaret, po ky Paul (qe as Pal nuk eshte), po vec nje kundershtar per cdo gje te shenjte jo katolike, çështe, çka bere e çfare synon, duke ndjellur veç dasi e duke mohuar çdo gje te mire te Kadarese, po dhe te gjuhes se njesuar shqipe? Gjithkush mund te mendoj se Ismail Kadare ka gabuar, si cdo qenie njerezore, aq me teper kur eshte jetgjate, po ai ka reflektuar direkt dhe me tej ne qendrime e pune shume te dobishme per Kombin dhe Atdheun, si askush tjeter.
Po me avokatin per Fishtën dhe shkodranishten kush e ka ngarkuar dhe e paguan z. Paul? Çfare ka ai me te perndershmit e lavdishem, që i lëndon e nuk i lë ne madheshtine dhe amshimin e tyre te perjetshem? Kjo, perse sherben sot, kur ne bashkimi dhe njesimi na eshte mëse i domosdoshem?
Dhe, me kete rast nuk mund te le pa terheque vemendjen per talentin aktual shumeplanesh dhe njeriun e mire Fatmir Tereziu, qe po lejon tejkalim mirësie.

Luan Çipi, nga Vlora.   


(Vota: 6 . Mesatare: 2.5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora