E enjte, 20.01.2022, 11:20 PM (GMT)

Shtesë » Lajme

BDSH: Stop despotizmit të VMRO-së!

E enjte, 02.07.2009, 07:27 PMShteteve të Bashkuara të Amerikës

(përmes Ambasadës)
Shteteve të Bashkimit Evropian
(përmes zyrës së tyre në Shkup)
Shteteve anëtare të OSBE-së
(përmes zyrës së tyre në Shkup)

Stop despotizmit të VMRO-së!

Si shpërblim për argatllëkun e BDI-së në qeverisjen antishqiptare të Shkupit, diktatura e VMRO-së bëri sulmin më brutal që mbahet mend në ndërhyrjet politike kundër institucioneve akademike: shkarkoi të gjithë anëtarët e Senatit të Universitetit Shtetëror të Tetovës.

Shkarkimi nga detyra e gjithë strukturës udhëheqëse të Universitetit paraqet metodën despotike të ndërhyrjes së politikës në botën akademike, ndërhyrje që do t’ua kishin lakmi diktatorët e regjimeve të mëparshme komuniste.

Universiteti, me gjitha të metat e veta që i ka të trashëguara nga ndërhyrjet brutale të regjimeve politike, duhet të aspirojë që të bëhet parlament i mendjes dhe dijes, e jo instrument i partive politike.

Për Bashkimin Demokratik Shqiptar ndërhyrjet e pushtetit antishqiptar në autonominë e Universitetit të Tetovës janë indikatorë që dëshmojë se rruga e Maqedonisë drejtë strukturave dhe vlerave euro-atlantike është ende shumë larg.

Në këtë situatë plot rreziqe për paqen dhe sigurinë e vendit dhe rajonit alarmojmë institucionet ndërkombëtare, sidomos SHBA-të dhe shtetet e BE-së që të ndërhyjnë energjikisht dhe t’i imponojnë Qeverisë së Shkupit të heqë dorë nga dhuna dhe terrori shtetëror mbi institucionet shqiptare.
 

Bashkimi Demokratik Shqiptar
2 korrik 2009
Tetovë


(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora