E enjte, 02.12.2021, 03:01 PM (GMT)

Kulturë

Agim Gashi: Letër për ditëlindje

E shtune, 27.06.2009, 02:56 PM


Agim Gashi

Letër për ditëlindje

Në shatdhjetë e gjashtë vjetorin e lidjes së aktorit, piktorit,regjisorit e skenaristit
Sylejman Lokajt

Shatëdhjetë e gjashtë vitet ti Uroj,
Herave tjera njqind ishalla
Unë miku yt nga kurbeti
Me mallë e shpirtë me të pa,
Eh, në skena teatrore tue qeshë e tue qa!

Ishe dhe mbete i pazëvëndsueshëm!

Na e fillove njëherë moti
Dritë e rreze me i qitë Kosovës
Rininë tënde se qe shkrive,
Iliridë, Preshevë e Çamëri,…
Tue i futë n´krahrorë e n´gji!
U betove për jetë e mote
Ribashkimin e tokave shqiptare
I stolise në pikturat tua.

Sylejman ti vlla i dashur
Ylber dritash i artit tone,
Lirinë në skenë, dhe në piktura,
Evropës “njerkë” ia stolise!
Je njeri që do të të nderojnë brezat
Më të ndritur se ti ska
Amanet brezave n´kalim
Nënë Shqipërinë, Shqipëri me e ba.

Lumja toka që të rriti
Orator në skenë e jetë,
Kosovës së dashur i je betuar
Atdheun e ke shti në gji
Jeto sa malet miku im i dashur
Tani kemi edhe LIRI!

25.06.09 Düren


(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora