E shtune, 01.10.2022, 09:04 PM (GMT+1)

Sport » Futbolli Botëror

Champions League - Sezoni 1971 - 1972

E merkure, 22.08.2007, 11:43 PM


Kete here ‘’viktima’’ e Ajax-it do te ishte Inter, duke u mundur ne finale me rezultatin e paster 2-0. Legjenda hollandeze, Johan Cruyff ishte autori i golave ne finale per Ajaxin, i cili per te dytin vit radhazi fiton titullin.

 

 

Champions League - Sezoni 1971 - 1972

 

Raundi i pare

 

Feyenoord 17-0 Olympiakos 8-0 9-0

B 1903 2-4 Celtic 2-1 0-3

Cork Hibs 1-7 Mönchengladbach 0-5 1-2

Reipas 1-9 Grasshoppers 1-1 0-8

Standard 5-2 Linfield 2-0 3-2

Újpest 4-1 Malmö 4-0 0-1

Strømsgodset 1-7 Arsenal 1-3 0-4

Galatasaray 1-4 CSKA Moskva 1-1 0-3

Internazionale 6-4 AEK 4-1 2-3

CSKA Sofia 4-0 Partizani 3-0 1-0

Valencia (ag)  1-1 Hajduk 0-0 1-1

Marseille 3-2 Górnik 2-1 1-1

Dinamo Bucuresti (ag)  2-2 Spartak Trnava 0-0 2-2

Wacker 1-7 Benfica 0-4 1-3

Ajax 2-0 Dresden 2-0 0-0

ÍA 0-4 Sliema 0-4 0-0

 

Raundi i dyte

 

CSKA Moskva 1-2 Standard 1-0 0-2

Benfica 2-1 CSKA Sofia 2-1 0-0

Dinamo Bucuresti 0-5 Feyenoord 0-3 0-2

Valencia 1-3 Újpest 0-1 1-2

Marseille 2-6 Ajax 1-2 1-4

Celtic 7-1 Sliema 5-0 2-1

Grasshoppers 0-5 Arsenal 0-2 0-3

Internazionale 4-2 Mönchengladbach 4-2 0-0

 

Cerekfinale

 

Ajax 3-1 Arsenal 2-1 1-0

Internazionale (ag)  2-2 Standard 1-0 1-2

Feyenoord 2-5 Benfica 1-0 1-5

Újpest 2-3 Celtic 1-2 1-1

 

Semi Final

 

Ajax 1-0 Benfica 1-0 0-0

Internazionale (5-4p)  0-0 Celtic 0-0 0-0

 

Finalja

 

Ajax - Internazionale 2-0(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora