E hene, 18.01.2021, 09:42 AM (GMT)

Kulturë

Aktoret e reja që ekzaltojnë Hollivudin

E diele, 14.06.2009, 07:59 AM


Megan Fox
Megan Fox
Bionde me sy blu dhe me një buzëqeshje djallëzore. Kjoështë Allegra Coleman. Kurrevista "Esquire" paraqiti në kopertinëne saj "vajzën e ëndrrave "(në nëntor të 1996-s) askush nuk e njihte. Në atë kohë Colemanishte e fejuara e David Schwimmer(Rosi i serialit "Friends").Për të, regjisori i madh, Quentin Tarantino, "braktisi" Mira Sorvino-n, ndërsa Woody Allen, që po‘gjuante‘ muza të reja, po i shkruantenjë skenar. E çfarë mund tandalonte atë të bënte një karrierëtë shkëlqyer? Thjesht fakti qënuk ‘ekzistonte‘. Në fakt, Allegraishte një ‘shpikje‘ e gazetares Martha Scherrill, që me ndihmëne aktores dhe modeles, AliLarter, e ndihmoi që të ngjisteshkallët e suksesit dhe të bëhejnjë nga aktoret më të paguaratë Hollivudit. Megjithatë, sotka regjisorë që kanë hequr dorëprej saj, pasi në skenë ështëshfaqur 23-vjeçarja Megan Fox,e cila është cilësuar "AngelinaJolie e re", edhe pse deri më tanika luajtur vetëm në një fi lm tësuksesshëm, "Transformers".Pavarësisht një kurrikulumi të"varfër", Megan është e kërkuaraq shumë nga regjisorët saqë tëgjithë do të dëshironin ta kishinnëpër fi lmat e tyre. "Është njësojsikur të kesh fituar lotarinë",thotë Jimmy Hayward, regjisorii fi lmit "Jonab Hex", një westernqë po përfundon këto ditë. Filmiështë realizuar pranë moçalevetë New Orleans mes mushkonjavetigër dhe aligatorëve. "Kuru thashë producentëve se dojatë ishte ajo protagonistja e fi lmit,ata filluan të më vinin në lojëduke më thënë: ‘Nuk e di që tëKanë trupa dhe fytyra modelesh, por u mungon eksperienca nëkinematografi . Industria amerikane e kinemasë po mbështetet tebukuroshet e reja si Megan Fox, Olivia Wild dhe Zoe Saldana, për të bërëpër vete sa më shumë adoleshente. Qëllimi? Të fi tojnë sa më shumë paradhe që prindërit e këtyre vajzave të ndihen krenarë për krijesat e tyreYjet seksiAktoret e reja qëekzaltojnë Hollivudingjitha studiot e prodhimit janëvënë në radhë për të?. Por kyfakt nuk më dekurajoi. E takovadhe sot është protagoniste nëfi lmin tim‘".Si ia bëri Hayward për tatakuar? Filmi "Jonab Hex" ështëmarrë nga disa karikatura dheMegan është aq e pasionuar pastyre, saqë ka thënë: "Nëse nuk dotë isha bërë aktore, është e sigurtse do të bëhesha karikaturiste".Megan do të interpretojë përkrahdy aktorëve të mëdhenj JoshBrolin dhe John Malchovic. Nëfi lm ajo është Leila, një prostitutëzemërmirë, që për të mbrojturveten, arrin të përdorë jo një, pordy pistoleta përnjëherësh. Derimë sot nuk është parë kurrë njëaktore si Megan, që luan fi lmapër fëmijë dhe bën që prindërite saj të ndihen krenarë me të."Është e jashtëzakonshme. Messhumë kandidateve të tjeraishte e vetmja që fi toi provimin.Nuk mund të shihnim një aktoretjetër në atë rol", shprehetDiablo Cody në lidhje me fi lmine ri "Jennifer‘s body", ku Meganluan rolin e një kapobandevrasëse. "Në moshën e saj, bashkëmoshataretpërpiqen të fi tojnë"Miss Amerikën", por ajo ështëndryshe. Është një vajzë rebeledhe rolet maskiliste që zgjedh ishkojnë shumë përshtat".Megan ka deklaruar se nëtë kaluarën ka pasur një lidhjedashurie me një vajzë që quhejNikita, ndërsa sot i pëlqen OliviaWilde, doktoresha Remy Hadleye serialit "Dr House". Këtë lajm eka bërë të ditur revista "Maxim".Në listën e saj të përvitshme të100 aktoreve më seksi të Hollivudit,Olivia ia ka rrëmbyer vendine parë Megan.Ndryshe nga Fox, Olivia kanjë kurrikulum të gjatë, sidomosteleviziv. Ka qenë e dashura eMischa Barton në serialin televiziv"The O.C" në 2003-in dhekëtë vit, për herë të parë do tëjetë protagonistja e fi lmit "Yearone", me Jack Black. Olivia ështëvajzë e dy gazetarëve. Ështëe martuar prej 6 vjetësh meTao Ruspoli, filmbërësin dhekitaristin e talentuar. Ndryshenga Megan Fox (që pëlqen karikaturatdhe Marilyn Monroe, qëe ka edhe tatuazh) Olivia synonpër më lart.Faktin që është cilësuar sifemra më seksi e Hollivudit esheh me ironi: "Termi ‘hot‘ ështëshumë i përdorur në Amerikë.Falë këtij ‘titulli‘ mund të fi toshshumë. Edhe speci djegës dhepiperi janë ‘hot‘. Më vjen mirëqë kam të njëjtën temperaturëtë një takoje meksikane".Në fenomenologjinë e suksesithollivudian dy raste përfshihenedhe Zoe Saldana dhe FriedaPinto, edhe këto të pranishme nëklasifi kimin e revistës "Maxim".Vajzat përfaqësojnë dy ekzotizmatë ndryshëm: Zoe ështëgjysmë portorikane e gjysmëmeksikane, Frieda është indiane.Zoe ka një të kaluar si balerinëklasike, Frieda ishte modele dhei mjaftoi vetëm një fi lm "The millionaire"për t‘u bërë e famshme.Zoe e ndërtoi karrierën e saj fi lmpas fi lmi (ka qenë protagonistete "Pirati i Karaibeve", "Mallkimii hënës së parë" dhe "Terminali"i Steven Spielberg), po ky ështëviti i saj: ka luajtur rolin e Uhuras,gjuhëtarja e ekuipazhit të "StarTrek", ndërsa në dhjetor do tëjetë Noytiri, luftëtarja e planetitPandora, i gjatë 3 metra dhe igjithi blu, protagonistja e "Avatar",fi lmi i parë i James Cameronqë prej kohërave të "Titanik"-ut.Por ç‘është bërë me AllegraColeman? Është bërë protagonistee një romance "My lastmovie star", shkruar nga MarthaSherrill. Gjithashtu, Allegra kaqenë personazh i fi lmit "Hitch",ku ka interpretuar Amber Valletta.


(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora