E diele, 02.10.2022, 07:22 PM (GMT+1)

Sport » Futbolli Botëror

Champions League - Sezoni 1968 - 1969

E diele, 19.08.2007, 05:44 PM


Milani mund Ajax-in e talentit te ri, Johan Cruyff ne finale. Pierino Prati, nje tre-golesh si dhe Angelo Sormani shembin Ajax-in 4-1. Per Rossoneri ishte trofeu i dyte.

 

Champions League - Sezoni 1968 - 1969

 

Raundi i pare

 

Real Madrid 12-0 AEL 6-0 6-0

Nürnberg 1-5 Ajax 1-1 0-4

Steaua 3-5 Spartak Trnava 3-1 0-4

Valur 1-8 Benfica 0-0 1-8

Anderlecht 5-2 Glentoran 3-0 2-2

Malmö 3-5 Milan 2-1 1-4

Dynamo Kyiv - Ruch (c)  (c) 

AEK 5-3 Jeunesse Esch 3-0 2-3

Zürich 3-4 AB 1-3 2-1

St-Etienne 2-4 Celtic 2-0 0-4

Rosenborg 4-6 Rapid Wien 1-3 3-3

Floriana 1-3 Reipas 1-1 0-2

Man. City 1-2 Fenerbahçe 0-0 1-2

Jena - Crvena Zvezda (c)  (c) 

Levski - Ferencváros (c)  (c) 

Waterford 2-10 Man. United 1-3 1-7

 

Raundi i dyte

 

Ajax 4-0 Fenerbahçe 2-0 2-0

Celtic 6-2 Crvena Zvezda 5-1 1-1

AEK 2-0 AB 0-0 2-0

Man. United 4-3 Anderlecht 3-0 1-3

Reipas 2-16 Spartak Trnava 1-9 1-7

Rapid Wien (ag)  2-2 Real Madrid 1-0 1-2

 

Cerekfinale

 

Ajax (ag)  4-4 Benfica 1-3 3-1

Milan 1-0 Celtic 0-0 1-0

Man. United 3-0 Rapid Wien 3-0 0-0

Spartak Trnava 3-2 AEK 2-1 1-1

 

Semi Final

 

Ajax 3-2 Spartak Trnava 3-0 0-2

Milan 2-1 Man. United 2-0 0-1

 

Finalja

 

Milan - Ajax 4-1(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora