E hene, 26.09.2022, 01:54 PM (GMT+1)

Sport » Futbolli Botëror

Champions League - Sezoni 1962 - 1963

E diele, 19.08.2007, 03:50 PM


Gianni Rivera, Cesare Maldini, dhe Giovanni Trapattoni... ishin 3 nga yjet e Milanit, kampionit te vitit 1963. Braziliani i Milanit José Altafini shenoi 14 gola ate sezon. Milani mund Benfiken ne finale me rezultatin 2-1 duke derguar per here te pare nje trofe  ne Itali.

 

 

 

Champions League - Sezoni 1962 - 1963

 

Ndeshjet paraeliminatore

 

Norrköping 3-1 Partizani 2-0 1-1

Fredrikstad 1-11 Vasas 1-4 0-7

Linfield 1-2 EfB 1-2 0-0

Austria 7-3 HIFK 5-3 2-0

Real Madrid 3-4 Anderlecht 3-3 0-1

Dundee 8-5 Köln 8-1 0-4

Dinamo Bucuresti 1-4 Galatasaray 1-1 0-3

Servette (ag)  4-4 Feyenoord 1-3 3-1

Bytom 6-2 Panathinaikos 2-1 4-1

Milan 14-0 US Luxembourg 8-0 6-0

Floriana 1-14 Ipswich 1-4 0-10

Shelbourne 1-7 Sporting 0-2 1-5

CSKA Sofia 6-2 Partizan 2-1 4-1

Victoria 0-4 Příbram 0-3 0-1

 

Raundi i pare

 

Austria 3-7 Reims 3-2 0-5

Sporting 2-4 Dundee 1-0 1-4

CSKA Sofia 2-4 Anderlecht 2-2 0-2

Norrköping 2-6 Benfica 1-1 1-5

EfB 0-5 Příbram 0-0 0-5

Galatasaray 4-2 Bytom 4-1 0-1

Milan 4-2 Ipswich 3-0 1-2

Feyenoord (ag)  3-3 Vasas 1-1 2-2

 

Cerekfinale

 

Galatasaray 1-8 Milan 1-3 0-5

Reims 1-2 Feyenoord 0-1 1-1

Benfica 2-1 Příbram 2-1 0-0

Anderlecht 2-6 Dundee 1-4 1-2

 

Semi Final

 

Feyenoord 1-3 Benfica 0-0 1-3

Milan 5-2 Dundee 5-1 0-1

 

Finalja

 

Milan - Benfica 2-1(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora