Zemra Shqiptare

  http://www.zemrashqiptare.net/


Champions League - Sezoni 1959 - 1960

| E diele, 19.08.2007, 02:46 PM |


Ishte viti qe Real Madrid do te fitonte titullin e peste radhazi duke mundur ne finale me rezultatin e thelle 7-3 Eintracht-in e Frankfurtit. Eshte nje nder finalet me spektakulare gjate te gjitha kohrave. Perpara 127 000 te pranishmeve ne Hampden Park (Skoci), Puskás dhe Di Stéfano ndane mes tyre 7 gola.

Champions League - Sezoni 1959 - 1960

Ndeshjet paraeliminatore

Nice 4-3 Shamrock Rovers 3-2 1-1
Eintracht - KuPS (c)  (c) 
CSKA Sofia 4-8 Barcelona 2-2 2-6
Wien 2-1 Petrolul 0-0 2-1
Linfield 3-7 Göteborg 2-1 1-6
Jeunesse Esch 6-2 Łódź 5-0 1-2
Inter 4-1 Porto 2-1 2-0
Fenerbahçe 4-3 Csepel 1-1 3-2
Olympiacos 3-5 Milan 2-2 1-3
Rangers 7-2 Anderlecht 5-2 2-0
Victoria 2-3 Wolves 2-1 0-2
 
Raundi i pare

B 1909 2-5 Wien 0-3 2-2
Real Madrid 12-2 Jeunesse Esch 7-0 5-2
Sparta (ag)  4-4 Göteborg 3-1 1-3
Young Boys 2-5 Eintracht 1-4 1-1
Milan 1-7 Barcelona 0-2 1-5
Rangers 5-4 Inter 4-3 1-1
Crvena Zvezda 1-4 Wolves 1-1 0-3
Fenerbahçe (ag)  3-3 Nice 2-1 1-2

Cerekfinale

Nice 3-6 Real Madrid 3-2 0-4
Barcelona 9-2 Wolves 4-0 5-2
Eintracht 3-2 Wien 2-1 1-1
Sparta 3-3 Rangers (ag)  2-3 1-0

Semi Final

Eintracht 12-4 Rangers 6-1 6-3
Real Madrid 6-2 Barcelona 3-1 3-1

Finalja

Real Madrid - Eintracht 7-3