E hene, 26.09.2022, 02:50 PM (GMT+1)

Sport » Futbolli Botëror

Champions League - Sezoni 1957 - 1958

E diele, 19.08.2007, 01:18 AM


Reali e fitoi titullin Kampione te Evropes per here te trete. Ishte viti i tragjedise kur humben jeten 8 futbolliste te Manchester United, pasi mundin Crvena Zvesda-n ne cerekfinale, nga nje aksident ajror. Legjenda Alfredo Di Stefano shenoi ne finalen dramatike kunder Milanit. Ndeshja perfundoi 3-2 pas kohes shtese.

 

Champions League - Sezoni 1957 - 1958

Ndeshjet paraeliminatore

CSKA Sofia 3-7 Vasas 2-1 1-6
Rangers - St-Etienne 3-1 2-4
Dudelange 1-14 Crvena Zvezda 0-5 1-9
AGF 3-0 Glenavon 0-0 3-0
Gwardia (ag)  4-4 Aue 3-1 1-3
Sevilla 3-1 Benfica 3-1 0-0
Shamrock Rovers 2-9 Man. United 0-6 2-3
Milan (ag)  6-6 Rapid Wien 4-1 2-5

Raundi i pare

Antwerp - Real Madrid 1-2 1-3
Norrköping 3-4 Crvena Zvezda 2-2 1-2
Aue 1-4 Ajax 1-3 0-1
Young Boys 2-3 Vasas 1-1 1-2
Man. United 3-1 Příbram 3-0 0-1
Sevilla 4-2 AGF 4-0 0-2
Dortmund 5-5 Steaua (ag)  4-2 1-3
Rangers 1-6 Milan 1-4 0-2

Cerekfinale

Man. United 5-4 Crvena Zvezda 2-1 3-3
Real Madrid 10-2 Sevilla 8-0 2-2
Ajax 2-6 Vasas 2-2 0-4
Dortmund 2-5 Milan 1-1 1-4

Semi Final

Real Madrid 4-2 Vasas 4-0 0-2
Man. United 2-5 Milan 2-1 0-4

Finalja

Real Madrid (aet)  - Milan 3-2(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora