E hene, 20.09.2021, 06:54 PM (GMT+1)

Shtesë » Shkenca

Klonimi - Shpresë apo tmerr

E shtune, 16.05.2009, 08:38 AM


Sensacioni më i madh, që nga shkelja i njeriut në Hënë: qenia e parë njerëzore e klonuar së shpejti do ta shijojë dritën e kësaj bote

Kur autori Aldous Huxley, në vitin 1932 shkroi romanin e tij "Schöne neue Welt", ndoshta, as që e ka besuar se fantazia e tij një ditë do të bëhet realitet. Klonimi, temë që ka motivuar shumë autorë dhe ka zgjuar fantazitë e tyre për krijimin e shumë veprave fantastiko-shkencore, por në veçanti, i ka nxitur shkencëtarët e mbarë rruzullit tokësor për hulumtime eksperimentale, së pari në bimë e më vonë edhe në shtazë.

Derisa autorët e ndryshëm, përmes veprave të tyre, tërhiqnin vëmendjen se përmes keqpërdorimit të proceseve gjenetike dhe klonimit, njerëzimit mund t'i kanoset zhdukja, shkencëtaret, në të kundërtën, propagandonin vlerat pozitive dhe shumë të dobishme të këtij zbulimi në sferat medicinale.

"Dr. Frankenshtajn" u quajt shkencëtari amerikan Jerry Hell, kur për herë të parë, më 1993, bëri klonimin e embrionit njerëzor dhe, në vend të famës, korri indinjatën mbarënjerëzore, gjë që edhe e detyroi atë t'i ndërpresë eksperimentimet e mëtejme. Mirëpo, shkencëtarët në shumë institute nuk e ndërprenë punën e tyre dhe vazhduan eksperimentet me kafshë.

Klonimi i parë sensacional (pas 277 provave të dështuara) u arrit më 22 janar 1996 në Institutin Roslin të Skocisë, ku si rezultat i hulumtimeve komplekse shkencore të ripërsëritjes së një gjeniu, u krijua delja "Dolly". Shkencëtarët skocezë ia arritën që nga një qelizë e vetme e deles të ripërsërisin të njëjtin tip, pra të krijojnë prototipin identik në çdo aspekt. Pas këtij eksperimenti të suksesshëm në Skoci, filluan punën institutet e ndryshme në shumë qendra botërore. Më 1997 u arrit klonimi i minjve; më 1998 klonimi i viçit "Marguerite"; më 1999 klonimi i derrave; në vitin 2000 u arrit për herë të parë me sukses edhe klonimi i majmunit; më 2003 klonimit i kalit "Prometea" dhe në prill 2005 klonimi i parë i një qeni, të quajtur "Snuppy". Këto suksese të njëpasnjëshme të klonimit të shtazëve të ndryshme, bën me dije se klonimi i parë i njeriut është në prag!

Derisa eksperimentimet e shumëfishimit identik me shtazë lejohen edhe me ligj, eksperimentet e klonimit të qenies njerëzore kanë hapur debate të shumta. Vetë, ish-kryetari Klinton kërkoi nga komisioni bioteknik të dalë me një qëndrim rreth kodit etik në fushën e biogjeneve. Edhe Ministria gjermane e Shkencave dhe Hulumtimeve kërkuan marrjen e masave për ndërprerjen e çfarëdo lloj keqpërdorimi në këtë fushë. Deputeti britanik, D. Akllen, beson se kjo vë në dyshim gjithë natyrën e njeriut. "Mendoj se kjo do të çojë në zhdukjen e njeriut. Ne po krijojmë një nënspecie dhe njeriu në të ardhmen, nëse kjo vazhdon, do të jetë vetën një vepër dhe jo njeri i vërtetë". Në këtë drejtim, kritika të rrepta dërguan edhe bashkësitë fetare duke i paralajmëruar shkencëtarët që të heqin dorë nga manipulimet me krijesat e Perëndisë, sepse kjo mund t'ju hakmerret keq!

Me gjithë kritikat e shumta, në dhjetor të vitit 2000, Parlamenti britanik jep dritën e gjelbër dhe mundëson eksperimentime klonuese për nevoja terapeutike. Sipas rregullave "të rrepta", shkencëtarët mundet të eksperimentojnë me embrionet klonuese, por ato nuk guxojnë të jenë më të vjetra se 14 ditë. Gjithashtu, lajmet më të reja nga Berlini lënë të supozohet se dhe Parlamenti gjerman, pas atij britanik, do të mundësojë një eksperimentim të këtij lloji (Parlamenti gjerman e ka të ndaluar me ligj që nga viti 1990 manipulimin me gjene). Por manipulimi me gjene (për qëllime humane, mjekësore, shkencore etj.) lejohet edhe në Finlandë, Danimarkë, Spanjë e shumë vende të tjera. Kjo u vërtetua edhe gjatë votimit të një deklarate kundër klonimit në shkurt të vitit 2005 në Kombet e Bashkuara, ku mbi 30 shtete u deklaruan pro klonimit.

Në dhjetor të vitit 2000, shkencëtari amerikan Gregory Stock, në intervistën për revistën gjermane "Fokus" thotë se fëmija i parë i klonuar pritet të lindë "brenda pesë viteve të ardhshme". Më 26 janar të vitit 2001, një grup prej tre shkencëtarësh nën udhëheqjen e shkencëtarit italian Severino Antinori, bëri me dije se, klonimi i një embrioni njerëzor do të mund të realizohet brenda "18 muajve". Përndryshe, Antinori u bë i njohur në botë në vitin 1994, kur arriti që një grua 62-vjeçare ta bëjë nënë. Që tani, ai i ka në dispozicion 50 çifte që janë lajmëruar vullnetarisht.

Nga tempoja rapide e zhvillimit të shkencës, shihet qartë se ajo po i afrohet pikave kulminante. "Lajmi epokal i njeriut të parë të klonuar së shpejti do ta tronditë botën. Një homo i klonuar në laborator nuk është më utopi". Këtë e thonë ekspertët me një siguri të plotë.

Francis Collons, një udhëheqës i kërkimeve të gjeneve, në konferencën e World-Life-Science që u mbajt më 2001 në Lyon të Francës thotë se, është i bindur se njeriu do të lirohet nga kufizimet biologjike dhe "do ta marrë në duart e veta kontrollin evolutiv". Ai mendon se brenda disa vitesh, njeriu i modifikuar gjenetik do të jetë si qenie standarde. Shkencëtarët do të mund të manipulojnë me gjenet dhe të mundësojnë lindjen e fëmijëve të shëndoshë, duke larguar tek ata gjenet e sëmura, të trashëguara nga prindërit. Pra me këtë do të mundësohet edhe ndryshimi i dëshiruar i statusit biologjik për ta avancuar vetveten. Edhe këshilltari për çështje etike i ish-kryetarit amerikan Klinton, Eric Meslin, është thellë i bindur "se njeriu së shpejti do të klonohet. Nuk mund të ndalohet ky proces", thotë ai. Panos Cavos, shkencëtar amerikan dhe anëtar i treshit në grupin e Antinorit, në një emision televiziv gjerman, thotë: "Djalli ka dalë nga shishja. Më mirë ta krijojmë ne atë se sa një diktator i kësaj bote (aludonte në Sadam Hyseinin)."

Shumë autorë në artikujt e tyre lënë të dyshosh, shikuar nga zhvillimet e hovshme të shkencës në përgjithësi, se qysh sot nëpër laboratorë të ndryshme të botës veç krijohen klonime të qenies njerëzore! Me teknologjinë që disponon sot njerëzimi, nuk duhen investime dhe mund i madh për t'i mundësuar kushtet e një laboratori për klonim. Për të krijuar një "Frankenshtajn" nevojitet vetëm një qelizë e shëndoshë. Prandaj edhe shtohet dyshimi dhe frika se kjo do t'u mundësojë diktatorëve të ndryshëm të krijojnë kopjen e vetë dhe atë, jo vetëm një, por disa përnjëherë. Kur disa tmerrohen nga këto parashikime, të tjerët ngazëllohen duke shpresuar se do të rilindin idolet e tyre. Për më tepër, janë paraqitur grupe të ndryshme me shuma të caktuara të hollash që kërkojnë kopjet e idoleve të tyre, siç është ai i "American for Cloning Elvis", që shpresojnë se përmes djersës në këmishën e Elvis Preslit do të mundësohet rilindja e tij. Pastaj në grup tjetër, www.clonejesus.com që shpresojnë në rilindjen e Krishtit etj. Shumë të tjerë shpresojnë në rilindjen e më të dashurve të tyre që kanë pësuar nga sëmundjet ose fatkeqësitë, duke i kthyer ata prapë në jetë përmes sistemit të klonimit. Gjithashtu, një sekt në Amerikë ofron "pavdekësi". Për 200.000 dollarë amerikanë ata iu garantojnë shërbim komplet të klonimit personal pas vdekjes.

Derisa skeptikët kanë një prizëm tjetër shikimi për këtë drejtim, shkencëtarët këtë e konsiderojnë si metodë terapeutike, që do t'i ndihmojë shumë njerëzimit, sidomos tani pas zbërthimit të alfabetit gjenetik nga shkencëtari amerikan Craig Venter. Marrja e një embrioni nga një qelizë njerëzore dhe shumëfishimi i saj, ngjallë shpresa të mëdha në lëmin medicinal. Më këtë sistem, shkencëtarët shpresojnë se do të arrihet eliminimi i shumë sëmundjeve të rënda e të pashëruara gjerë më tani siç janë: kanceri, AIDS, parkinsoni etj. Ky sistem, sipas shkencëtarëve, do t'ua kthejë shpresat edhe shumë të sëmurëve që presin transplantim të organeve nga më të ndryshmet. Gjithashtu, do të ndikojë edhe në shërimin e lëndimeve të palcës kurrizore, si dhe të sistemit nervor, pra do të jetë një hap shumë i rëndësishëm për mjekësinë. "Kjo metodë e klonimit terapeutik nuk është një hapë kah "Desingbaby", por një metodë e re e shërimit përmes linjave qelizore", thotë Henning Beier, drejtor i Institutit Anatomik nga Klinika Universitare e Aachenit.

Se kur do t'i shijojë rrezet e kësaj bote qenia njerëzore e klonuar dhe a do të paraqesë ardhja e tij shpresën apo tmerrin, varet shumë nga normat morale, etike, mjekësore, ligjore etj. Por siç duket, kjo do të ndodhë së shpejti, kur të kihet parasysh fakti se sot në mbarë rruzullin tokësor punojnë intensivisht në këtë drejtim me dhjetëra grupe shkencëtarësh.

Sido që të jetë, çështjet mbesin të hapura dhe prognozat janë të ndryshme. Krahas prioriteteve pozitive dhe shpresëdhënëse për mjekësinë, megjithatë doza e frikës sa vjen e shtohet, pasi mundësitë e keqpërdorimit përmes gjeneve në sferat më të thella të qenies njerëzore, kurrë nuk kanë qenë më të mëdha dhe më të rrezikshme


Përgatiti

KLARITA BAJRAKTARI - RD(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora