E marte, 21.09.2021, 12:44 PM (GMT+1)

Kulturë

Tune Nokaj: Vendi im

E merkure, 29.04.2009, 06:17 PM


Vendi im
 
Ke lotuar mjaft
ke derdhur shume gjak-
gjate shekujve
 
ne ty shoh:
te kaluaren e idhet:-
osmane,
serbiane,
gjak i derdhur neper kanale
 
shoh :
fytyra te sakatosura,
duare te prera gjer nensjetulla
shoh,-
kembe te shkurtuara-
per te mos ecur kurre me..!
 
Shoh-
goje te qepura
me pe zhguni,
me litar turku,
me pushke e top serbi;-
ta shkrumuane edhe zemren;
por...- KANDILIN- ...--
kurre nuk munden per ta shuar!
 
28.Prill 2009
Tune Nokaj
Zvicerr(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora