E marte, 28.09.2021, 11:20 PM (GMT+1)

Mendime

Skender Korça: Kuptimi i një revolucioni intelektual

E marte, 28.04.2009, 09:25 PM


Kuptimi i një revolucioni intelektual

Shkruan Skender KORÇA – Gjilan

Në historinë fare të re të politikës, nuk janë të “shenjtë” ata të parët që thyen unitetin aq të “shtrenjtë” përbrenda një partie politike në Kosovë. Dalja e udhëheqësve të një partie në parti tjera ,tash më e hapur dhe është bërë më se modë në Kosovë.
Ikjet e tilla partiake pa asnjë “rebelim” nuk kanë shpjegime për asgjë, për një pjesë të rëndësishme të atyre që “besojnë” se janë të emancipuar në politikë, këto ikje janë vetëm se njeriu qelet  sikur nga veza dhe tregon se kush ka qenë, del nga norma morale dhe bëhet pjesë e realitetit të tij se kush është vërtetë.
Nuk shmanget lehtë cilësia e karrieristit, edhe pse merrë nofkën e një bredharaku partishë, e një planprishësi oportunist, një asgjëje në politikë, një asgjëje që do quhet, një karrierist i ndyer. Atij nuk ia perfillin fare vitet e tij të rrugëtimit. Karriera - vëlla karriera, dhe dëshirë ujkut për qengjin e kopesë politike.
Ai pak ditë konsiderohet thjesht një diversant, të futur në avanturën e botës politike të pacipë, është pak të thuhet, të quhet një pinjoll kopil edhe kjo është pak. Nuk  do të mbetet të quhet ndryshe pos një tradhtar me përvojë dhe njeri pa karakter. Bredharakët politikë nuk sjellin simpatinë e tyre askund. Edhe për ta rrebelizmi i është i papranueshëm.
Ky fenomen në Kosovë, ende nuk po dihet të shpjegohet, është diçka e pakapshme, diçka sikur të jetë enigmë dhe e huaj, diçka e padeshifrueshme. Nuk mund të jetë kurrë i dashur një njeri që shkel “shenjtëritë”e dikurshme, sikur që kishte shpallë nga e kaluara partinë e vet .

Ky mbetet i urryer, por ne në këtë rast akoma  nuk e kuptojmë se duhet të bëhemi gati për një Revolucion Intelektual në Kosovë. Mos u hamendeni jo për një revolucion intelektual në të cilën mungojnë intelektualët, por për një që përfshinë ata që sot janë të margjinalizuar, nga këta pseudosimpataizantë, pseudointelektual, pseudo...pseudoshtet bërës.....
Këta pseudo intelektual dhe pseudo pseudo, më mirë një asgjë më i quajtë mendojnë jo ndryshe por kështu duke shfaqur një përbuzje neva na thonë:
 “E ç’janë, në fund të fundit, partitë?! “Unë nuk jam vegël e tyre”. Pseudoja i Kosovës mendon kështu përkundrazi:”Ato janë mjete për mua. Ato nuk janë me shumë se ca pajtona, që unë iu hyp, të më shpjejnë  atje, për ku jam nisur! Pajtonat i ndërroj.  Kurse vendin për ku jam nisur, kurrë!”

Këta të detyrojnë në Revolucion intelektual të vetëdijës për të mos i lënë këta që të devijojnë popullin duke menduar se janë kuajt e pajtonit të tij. Këta të degjenerojnë, të vrasin me erën e tyre dhe mbesin çdo herë kalbësira.

Revolucioni intelektual në Kosovë është më se i nevojshëm, të rebelojë zërin e heshtur dhe të margjinalizuar deri më tani, të ekspertit, të  meritorit për të i thënë stop hapit të pajtonit.
Një grup të shajnë dhe një grup të duartrokasin! Nga njëri krahë thua se jam amortizuar se nuk më përkrahin, nga krahu tjetër të mirëpresin duke të thënë se je i “fortë”. Ky është edhe një kusht për të u ngritur në Revolucionin e intelktualëve në Kosovë, për të shpëtuar njeriun, vlerën, njerzoren, kombëtaren për të i u thyer këmbët atyre që nuk e dijnë pse janë pjesë e ngasjes  apo për të mos mbetur kurrë si pjesë e shikimit të Pajtonit të Bajlozit të Zi të Kosovës
Praktika në Kosovë për të bërë një Revulicion të botës intelektuale ka nevojë për dy elemente thelbesore: liderin dhe unitetin për të formuar shtetin . Lideri e kërkon unitetin e bënë thirrje për te, se ashtu e ka kollaj të mbijetojë, e ka kollaj të sundojë. Shenjterinë e unitetit ai e ngre në qiell. Uniteti është i vështirë të ruhet, por lideri e arrin ate duke përdorur disiplinën dhe përkushtimin. Kjo në Kosovë nuk ndodhe kurrë sepse lideri sot në politikën kosovare të bënë edhe më të iritohesh nga jeta, të privohesh nga e drejta për të dhënë kontribut, privohesh nga demokracia për të marrë përgjegjësinë, dhe në fund fare të nxitë të ndenjën e ndëshkimit për një Revolucion të Intelektualëvë të vërtetë në Kosovë.

Ky Revolucion ka për të vërë në binarë kundërshtimet e çarta në politikë për të përmbysur mendimin e vrazhdësisë eksistuese në politikën e Kosovës.

 “E dijmë se votat mjerisht numërohen,e nuk hidhen nga të gjithë ata që munden me bë Revolucionin Intektual për të shpëtuar vendin, hedhen nga çdo njeri, por për të shpëtuar vendin do ishte mirë që votat të peshoheshin”!

Progresi njerzimit nuk i ka ardhur kurrë nga dyftyrësia por i ka ardhë nga intelektuali i tij që ka prodhuar harmoni me ndejnjën për të rezistuar pseudovlerave nga kjo pakicë që po udhëheqë në Kosovë, por ka ardhë nga individi që di të mendojë se është koha të rradhitet në krahun e Revulicionit të intelektualëve të mirë, vertëtë që ka populli.

Mbas çdo Revolucioni që i prijnë intelektualët është ndier aromë Lirie, por intelektual është ai që ka luftuar sinqertë për vendin e vet e jo ai që ka përfituar në pazarin e jetës së popollit të tij, shtetit të tij, e fatkeqësisë së popullit të vet.

Nëse intelektualët në Kosovë, njëmend e mësojnë se është shumë e rëndësishme të marrin pjesë në jetën shoqërore dhe politike të vendit si domosdoshmëri e Revolucionit të elitës së saj, duhet të kyqen në këtë valle revolutive për të ndëshkuar këta që po margjinalizojnë këtë elitë të nevojshme të kombit, me të vetmin ndëshkim, për të besuar se ka ende energji dhe forcë për tu riparuar gabimet ekzistente të përsërithsme në këtë shekull si shtet, që nuk flasin as për zhvillim, as për mirëqenie, as për ekonomi, as kulturë e as për integrime....e as për asgjë....
Nga pjesa e zgjedhjeve që marrin pjesë intelektualët dhe profesionistët për ti ndihmuar shtetbërjes janë gjërat më kontribuse në këtë rrugëtim, sepse nuk do të ketë greva në:
shëndëtësi dhe në arsim, nuk do të ketë puntorë të paknaqur nga mospagesa e AKP, nuk do të ketë debate publike për korrupcionin në të gjitha segmentet e jetës shoqërore, nuk do të ketë vjedhje në pikë ditës në bankat e Kosovës, nuk do të ketë krim të organizuar,etj... Do të ketë rrymë 24 orë, shëndetësi që i përkon pacientit dhe nevojës së tij, do ketë rrugë projektive se si do zhvillohemi në ekonomi dhe industri një ditë, do vijnë edhe investitorët e huaj, etj...
Andaj me fjalën Revolucion intelektual përmes këtij shkirmi nuk bëjë thirrje për termin klasik të Revolucionit, por një vetdije e fuçishme për të dhënë maksimum nga vetja për të marrë timonin ata që meritojnë, për ti pllakosur në histori me gurëkujtimi këtë qeveri dhe këto të bëma që më së vështirë po i përjeton populli..



(Vota: 4 . Mesatare: 3.5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora