E marte, 19.10.2021, 03:40 AM (GMT+1)

Kulturë

Demir Krasniqi: Ktheni eshtrat

E hene, 27.04.2009, 10:18 PM


Me rastin e Ditës së të pagjeturve:

KTHENI ESHTRAT

Para syve t’ botës mbarë –
Presin nënat në Merdarë !...
Ende shpresat nuk janë humbur ,
Për më t’ dashurit që u janë zhdukur !
 Gjëmat e tyre e luajnë gurin –
 Presin djalin, vëllain, burrin !...

Ktheni eshtrat, ogurzi –
Presin nënat me duar n’ gji !
N’ shami t’ zeza, gratë te dera ,
Zemër - shkrumb, motrat e mjera...
 Syrgjyn vdekur këto viktima,
 Buzëtharë , fëmijë jetima.

Ktheni bijtë e nënës loke –
T’ prehen n’ gjirin e kësaj toke !
Se kjo tokë iu dha ushqim –
Ktheni bijtë t’ prehen n’ amshim !
 N’ dhera t’ huaja mbushë me djaj –
 Dergjen eshtrat hiq pa faj !

Presin nënat në Merdarë –
Lumi i lotëve s’ ka të tharë !...
Një thes eshtra për ngushëllime –
Nga xhelatët, që bënë krime !...
 I vodhën eshtrat në skëterra ,
 E na i fshehën në humnera !...

  Teksti, muzika dhe interpretimi:
   Demir KRASNIQI(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora