E enjte, 04.06.2020, 06:24 AM (GMT+1)

Kulturë

Thumbelina, Kali me i vogel i botes

E shtune, 28.07.2007, 09:13 PM


Thumbelina, kali (femer) 5 vjecar eshte 43 cm i gjate dhe peshon 27.2 kg, eshte cilesuar si kali me i vogel ne bote. Kuajt e moshes se Thumbelinas afersisht peshojne 113.4 kg dhe me nje gjatesi prej 86.4 cm. Kuajt ne pergjithesi jetojne afersisht 35 vjet, por Thumbelina duke qene teper e vogel, jo me shume se 17.  Eshte e mundur qe te ngelet shtatzene dhe te linde vogelushet e saj, por pronaret e saj nuk e duan nje gje te tille. Z. Goessling tha: Mund te kete komplikacione gjate shtatzanise dhe mendojme se eshte me mire ta parandalojme kete rrezik.

 

 

 

 (Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora