E enjte, 02.12.2021, 09:13 AM (GMT)

Kulturë

Mehmetali Rexhepi: Pusia

E hene, 20.04.2009, 04:51 PM


P U S I A 

Mehmetali REXHEPI
 
Shi gjak e lot                                                   
ujisin blerimin                                                
e (I)lirisë  
dje dhe sot.
 

I mallkuari okupim 
lotët e malli
pranverim
shkrumboi e kalli!

*
Të zezën pis
rrotull e rrotull
e stis
edhe në vatër…

*
Të kuqen ngjyrë
luleve ua fali
gjaku martir.

*
Serbi dhe pusia
te pragu e shtëpia…

*
Serbi e pusia
tmerruan 
trishtuan
trimëruan…

*
Serbi dhe pusia
Ngazëllim e di?
Përgjojnë ty
sikur vitet e mia.

*
Serbi dhe pusia
te pragu e shtëpia…
*
Përgjuan e përgjuan
perde sytë më vunë.(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora