E marte, 30.11.2021, 06:37 AM (GMT)

Kulturë

Edmond Shallvari: Dy mijë e ca vjet

E diele, 19.04.2009, 06:45 PM


Edmond Shallvari

Dy mijë e ca vjet

Krishti u ngjall!
Rradhën e kemi ne
Ç'do vijë më pas
Parajsë, apo ferr?

Çfarë them kështu
Ringjallja s'ësht' ferr?
Kam Krishtin këtu
Që prapë po hesht!

Dy mij' e ca vjet
Ringjallja e Tij
Njeriu veç pret
Të njëjtën çudi.

Dy mij' e ca vjet
E njëjta këmbanë
Ne zgjuar flemë
Me ëndrrën parajsë.

Dy mij' e ca vjet
Me sytë lart
Me shpresën në qiell
Me shpirtin-mëkat.

Dhe presim, veç presim
Dhe lutemi, veç lutemi
Me Krishtin veç qeshim
Me Judën, puthemi!(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora