Zemra Shqiptare

  http://www.zemrashqiptare.net/


Dalan Luzaj: Poeti ne shtrat, buze gremines

| E shtune, 11.04.2009, 03:34 PM |


Xhevahir Spahiu
Xhevahir Spahiu
Poeti ne shtrat, buze gremines

Poeti Akademiku Xhevahir Spahiu, per me teper se nje jave po perpelitet ne shtratin e vdekjes, per te evituar kete gjendje duhet nje operacion jashte Atdheut.

A do t’ja leme vdekjes, apo do t’ja nxjerrim asaj nga thonjte, dhe t'a kthejme ne jete?

Poeti me i fuqishem, gojemjalti Xhevahir, eshte me zengjini ne shpirt, por me fukarai ne xhep, per te perballuar  kete operacion.

Shteti, ngjan, se po ben nje eksperiment teper delikat ne kulturen shqiptare.

C'te jete ky qendrim mosperfilles ndaj Xhevahirit, kjo pyetje shqeteson gjithe shqiptaret, brenda dhe jashte Atdheut.

Xhevahiri ne shtrat, shqiptaret ne telefon, si eshte Poeti?

Mire shteti, s'e paska shpenzuar mllefin ndaj tij, po biznesmenet?

C'po bejne bizsnesmenet, a s'e kuptojne, se te investosh per Xhevahir Spahiun eshte priviligji me i madh?

A se kuptojne keta djem shqiptare se eshte me fatmiri, ai qe fiton kete tender nderi?

A e mendon ai se do ngelet i paharruar ne zemren e Xhevahirit dhe ne shpirtin e popullit?.

Ne qofshin edhe keta kaq fatkeq, le t’u drejtohemi shqiptareve neper bote.

Poeti per ne  gijotine c’do bejme?

Do mbajme  parate, apo do fitojme nderin? Parate do t'i gjejme, por Xhevahirin, jo!

Jane tre numra telefoni per te komunikuar me familjen e Xhevahir Spahiut

o692039222
0692020563
0682015310

Dalan Luzaj
Chicago, me 6 prill, 2009

Mos qendroni , qe me vone t'ju vras ndergjegjja, qe s'bete dicka per Xhevahir Shqiperine!