E merkure, 10.08.2022, 06:24 AM (GMT+1)

Kulturë

Mbrëmje letrare kushtuar Frankofonisë në zemër të Dardanisë

E premte, 03.04.2009, 07:20 PM


Korrespondencë nga Prishtina

Mbrëmje letrare kushtuar Frankofonisë në zemër të Dardanisë

Organizuar nga Zyra e Rumanisë në Prishtinë, më 1 prill të këtij viti, në sallën e madhe të Bibliotekës Kombëtare dhe Universitare të Kosovës u mbajt një mbrëmje letrare. Me këtë rast, studentë dhe aktorë kosovarë kanë lexuar në gjuhën frenge dhe shqipe, poezi të disa autorëve rumunë dhe shqiptarë, klasikë e bashkëkohorë, ndër të cilët George Bacovia, Victoria Milescu, Ioana Trica, Sali Bashota, Baki Ymeri etj. Në të njëjtën kohë, anëtarë të orkestrës së shkollës për kitarë klasike „Vihuella” kanë interpretuar muzikë tradicionale nga Rumania, Franca, Kosova dhe Shqipëria.

Në këtë kontekst, Shefi i Zyrës ka mbajtur një fjalim, në gjuhën shqipe dhe frenge, lidhur me rëndësinë e Frankofonisë, të lidhjeve të vendeve tona me vendet frankofone, lidhur me nevojën e intensifikimit të dialogut ndërmjet kulturave dhe qytetërimeve, etj. Në këtë akcion kanë marrë pjesë: ambasadorja e Francës (Delphine Borione), bashkëpunëtori i parë i ambasadorit të Zvicrës, profesorë nga Universiteti i Prishtinës, studentë, përfaqësues rumunë nga kuadri i KFOR-it, EULEX-it, OSBE, etj. (Gheorghe Bucura)

Aneksojmë dy fotografi nga ky eveniment

SEARĂ LITERARĂ DEDICATĂ FRANCOFONIEI ÎN INIMA DARDANIEI

Biroul de legătură al României din Priştina a organizat la data de 1 aprilie a.c., în Aula Bibiliotecii Universitare din Priştina, o „serată literară”.. Cu acest prilej studenţi şi actori kosovari au recitat, în limbile franceză şi albaneză, poezii ale unor autori români şi albanezi, clasici şi contemporani, printre care: George Bacovia, Ioana Trică, Victoria Milescu, Baki Ymeri, Sali Bashota (profesor universitar, poet şi director al Bibliotecii Naţionale şi Universitare din Kosovo), etc. De asemenea membrii orchestrei şcolii de chitară clasică „Vihuella” au interpretat muzică tradiţională din România, Franţa, Kosova şi Albania.

Şeful Biroului a ţinut un discurs, în limbile franceză şi albaneză, cu privire la importanţa francofoniei, a relaţiilor ţării noastre cu ţările francofone, necesitatea intensificării dialogului între culturi şi civilizaţii, etc. La acţiune au participat: ambasadoarea Franţei (Delphine Borione), primul colaborator al ambasadorului Elveţiei, profesori universitari de la Universitatea din Priştina, studenţi, reprezentanţi români din cadrul KFOR, EULEX, OSCE, etc. (Gheorghe Bucura)

BOX

Anexăm două fotografii de la evenimentul menţionat.(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora