E enjte, 09.02.2023, 05:40 AM (GMT)

Sport » Sporti

Qerimaj: Do te vazhdoj sukseset!

E marte, 10.07.2007, 06:45 PM


Edhe pse nuk i ka mbushur ende 19 vjecet, peshengritesi Erkand Qerimaj vazhdon te terheqi vemendjen e te gjithe Shkodres. Jo vetem kaq, por peshengritesi i talentuar, tashme me titullin kampion bote per te rinj, vazhdon te befasoje dhe trajnerin e tij Genc Barkicin, te cilit i duken si “enderr” rezultatet e Erkand Qerimajt. Deri me tani, Qerimaj numeron 17 tituj kampion, kjo per te gjitha grupmoshat, me Vllaznine, si dhe 80 rekorde kombetare te thyera. Gjithashtu ai ka nje biografi mjaft te pasur ne aktivitetet nderkombetare, ku ka arritur te dale tete here fitues, ndersa vetem ne dy vitet e fundit ka dy tituj kampion Bote per te rinj.

Pas disa ditesh pushimi i jeni kthyer serish ne stervitje...
E vertete, sepse pasi u shpalla kampion bote, ne Prage, ne stilin e shtytjes dhe nenkampion bote ne dygaresh, kisha nevoje per disa dite pushime. I jam kthyer serish stervitjes ne palestren e re te peshengritjes, nen drejtimin e trajnerit tim Genc Barkici, me qellimin e vetem per te tjera rezultate te larta.

C’ndryshim ka titulli i fundit si kampion bote me ate te nje viti me pare?
Mendoj se ka nje ndryshim te madh, sepse vjet ne Kine ishte hera e pare qe shpallesha kampion bote per te rinj. Kurse ne Prage, edhe duke ndryshuar peshen, serish arrita te njejtin rezultat. E kjo me gezon me shume.

Fillimisht nje paraqitje jo e mire ne stilin e shkeputjes...
Faktikisht ne nxehmje isha mjaft mire, por, pasi perfundova proven e pare me 147 kg, me takoi te prisja per nje kohe shume te gjate. Pra kam pritur per afro 20 minuta, derisa te vinte pesha 153 kg. U ftoha dhe ky ishte shkaku qe une deshtova ne stilin e shkeputjes. Per rrjedhoje u rendita i shtati, por pastaj gjithcka shkoi mire

Pjesa tjeter e skuadres u paraqit dobet...
Une nuk e quaj paraqitje te dobet, sepse Gerti Trasha mori medaljen e bronzit, Taulant Cerepi doli ne vendin e gjashte. Keshtu qe nuk me duket paraqitje e dobet, krahasuar me sportet e tjera.

Cilat ishin emocionet tuaja pas shpalljes kampion e nenkampion Bote?
Natyrisht qe u ndieva shume mire, sepse kisha kohe qe pergatitesha, ndersa mundi dhe djersa e derdhur ne stervitje nuk shkoi dem. Gjithcka u kthye ne realitet, ndersa une realizova objektivat e mia.

Nje takim me kryetarin e ri te bashkise Lorenc Luka, cfae ju premtoi?
Ai me premtoi se, nepermjet te gjitha mundesive ligjore, do te beje te pamunduren qe te me shperbleje per rezultatin e larte te arritur ne Prage. Gjithashtu do t’i propozoje Keshillit Bashkiak te Shkodres qe te akordoje nje program te vecante per mua, sepse ne te ardhmen duhet te kemi nje mbeshtetje me te madhe.

A keni patur kontakte me qeverine shqiptare?
Deri ne keto momente, une, edhe duke qene Kampion Bote, nuk jam takuar me asnje qeveritar. Vetem kam marre nje urim nga Ministri i Arsimit dhe Shkences, Genc Pollo.

Agjensia antidoping kontrollon shtangistet
Agjensia antidoping e Federates Boterore te Peshengritjes, te dielen e te henen, ka kontrolluar shtangistet tane. Rreth 15 shtangiste, te gjithe pjesemarres ne aktivitetet nderkombetare, u jane marre analizat. Sipas sekretarit te pergjithshem te Federates Shqiptare te Peshengritjes, Ilir Kraja, jane masa qe merren perpara Kampionatit Boteror te te rriturve, i cili do te zhvillohet ne Tajlande dhe eshte kualifikues per Lojerat Olimpike “Pekin 2008”. Tashme minimumi brenda 10 ditesh, maksimumi brenda kater javesh, kjo agjensi pritet te sjelle pergjigjet. (Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora