E shtune, 05.12.2020, 10:56 PM (GMT)

Komente

Kadri Mani: Shovinizmit serb duhet t'i shtypet koka prej kanibali

E diele, 01.02.2009, 07:55 PM


SHOVINIZMIT SERB DUHET T’I SHTYPET KOKA PREJ KANIBALI         

 

Nga Kadri Mani

 

Tadiç proteston ndaj formimit të Forcave të Sigurisë së Kosovës

Zëri i Amerikës
23-01-2009

 

Presidenti serb Boris Tadiç dërgoi një notë zyrtare proteste në Kombet e Bashkuara dhe në NATO në lidhje me Forcat e sapoformuara të Sigurisë së Kosovës.

Udhëheqësi serb e quajti këtë forcë një formacion të paligjshëm paramilitarësh e cila paraqet një kërcënim të drejtpërdrejt ndaj Serbisë dhe paqes e stabilitetit në Ballkanin perëndimor. Ai kërkoi që autoritetet ndërkombëtare ta shpërbëjnë menjëherë këtë forcë.

Forca e Sigurisë së Kosovës e filloi punën pardje. Ajo zëvendëson Trupat Mbrojtëse të Kosovës e cila përbëhej kryesisht nga ish guerrile shqiptare të cilët kishin luftuar kundër Serbisë në vitet ’90.

Kryeministri i Kosovës Hashim Thaçi thotë se forca e re do të jetë shumë-etnike dhe do t’u shërbejë komuniteteve të ndryshme të vendit.

Të paktën 200 pjesëtarë të ish Trupave Mbrojtëse të Kosovës demonstruan sot në Prishtinë duke protestuar ndaj vendimit të autoriteteve kosovare që hodhën poshtë përpjekjet e tyre për të hyrë në forcën e re. //ii

------------------------------------------------------

Presidenti serb Boris Tadiç, jo vetëm që nuk është normal, por ai qenka edhe kanibal: ende nuk qenka ngopur gjak shqiptari; derisa ne shohim në ekranin e vogël nxënësit tanë me rroba kombëtare duke vallëzuar e duke kënduar këngën e pavarësisë të Kosovës tonë të dashur e të shumëvuajtur nën robërinë e gjatë të thundrës gjakatare serbiaane, dhe derisa me këta gëzohemi e kënaqemi, por jemi të  pikëllur për moshatarët e tyre të shumtë që nga i griu Serbia fashiste, po shihet se Boris Tadiç qenka i brengossur dhe i etur ende për gjak shqiptari, dhe këta këngëtarë e vallëtarë ende i sheh si viktima të veta të mundshme!?!

Duke i urreejtur nënat shqiptare si “lavatriçe”!- që po lindin kaq shumë fëmijë, saqë as kama gjakaatare serbane nuk po mnd t’i grijë!!!

Dhe urren nënat serbe për të vetmin bir “sina jedinca”! Për shkaqe të të cilave po shuhen shkolla e fshatra njërapastjetërs.

Presidenti serb Boris Tadiç, nuk munt ta marrë me mendët e tija të zymta, se dhe ne shqiptarët të formojmë Shtet me të gjitha institucionet e veta, e lëre tanimë ta marrë me mend, me mendët e veta të shkreta, se ne jemi duke punuar intenzivish për Shqipërinë etnike, në një shtet të vetëm cep më cep ku i thuhet bukës- bukë dhe ujit-ujë.

 

Projekti namimë është përpiluar

 

“Ka ardhur koha që bota t’i mbështesë shqiptarët në projektet e tyre për vetëvendosje dhe, pse jo, për RIBASHKIM NË NJË SHTET KOMBËTAR SHQIPTAR me madhësinë e Zvicrës, duke krijuar kështu një ekuilibër në zonën e Ballkanit, që historikisht është konsideruar fuçi baruti. Në këtë mënyrë shtetet e Gadishullit Ballkanik do të INTEGROHESHIN në mënyrë paqësore e të qytetëruar në Evropën e Bashkuar të së ardhmes...“

(Prof. Dr. Astrit Leka, Kryetar i Shoqatës Ndërkombëtare të Solidestit për zhvillimin e vendeve të Lindjes: Diskutim i mbajtur në Kolokiumin Ndërkombëtar të vendeve të Evropës Juglindore të Kulturës për një „Evropë të Bashkuar“, bërë në Gjenevë, më 18 maj 1992. Shih: Shqiptarët dhe Evropa, „Lura“, Tiranë, 1993, f. 16);- (cituar sipas Prof. Dr. Mehdi Hysenit, te Letra e Hapur drejtuar gjyqtarit të Tiranës, zotni Fehmi Petku,- te Agjencia e Lajmeve „Iliria. net“, datë: e enjte, 08. Korrik, 2004).

 

O flamuri rrema-rrema/kush s’të do/i plastë zemra!

 

I plastë zemra Presidenti serb Boris Tadiç, i cili po nxit një luftë të re, me oreksin e një përbindshi gjakatar-njeringrënës.

Turp e ndot sot e mot.(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora