E hene, 19.04.2021, 02:03 AM (GMT+1)

Kulturë

Katharine Hepburn

E diele, 09.07.2006, 12:10 AM


Aktorja Kathrin Heipborn

Ne vitin 1938 ajo interpretoi ne komedine klasike “Bringing up baby”, dhe ne te njejtin vit ne filmin “Holiday”, nje nga filmat e tjere me te mire te Hollivudit. Por kur iu kerkua te interpretoje filmin “Pulat e zonjes Carry”, ajo e la punen dhe iu kthye Brodueit me “Philadelphia story”. Ajo e dinte qe kishte vetem nje rruge per te patur rolin kryesor ne film. Ajo bleu te drejtat e tij dhe e filloi vete karrieren e dyte prej nje ylli kinemaje. Asnjehere nuk kishte pare Hollivudi dicka si Katherine Hepburn. “Prinderit e mi ishin dy njerez te jashtezakonshem”. thoshte ajo. I ati ishte mjek dhe ishte nder te paret qe kuruan semundjet venerale. E ema ishte figure edhe me interesante. Ajo beri fushate per kontrollin e lindjeve dhe per te drejten e gruas per te votuar. Duke bere shaka ajo thoshte se prinderit i kishin thene se mund te behej c’te donte, keshtuqe ajo kishte menduar qe nuk kishte arsye te mos behej aktore e madhe? “Morning glory” ishte filmi i saj i trete me te cilin ajo fitoi cmimin Oscar. Hollivudi nuk ka pare asnjehere nje grua si Katherine Hepburn, aq te pavarur dhe te mencur dhe aq te bukur. “Ketu takova Spencer Tracyn”, tregonte ajo.

Ne 25 vjetet qe pasuan, ata bene 9 filma bashke dhe u dashuruan ne ekran dhe ne jete. Por Tracy katolik, nuk e ndau gruan dhe Katherine nuk ia kerkoi ndonjehere nje gje te tille. Te dy ata jetuan se bashku dhe e deshen njeri-tjetrin. Kur Tracy vdiq, Hepburn nuk mori pjese ne varrim, pasi iu duk se do te ishte mungese respekti per te shoqen. Ajo fitoi Oscarin e dyte per interpretimin ne filmin “Guess who’s coming to dinner”.

Nje vit me pas, Katherine fitoi Oscarin e trete per filmin “Lion in winter” dhe duke shenuar nje rekord, te katertin per “On golden pond”. Kjo ishte skena e saj e fundit, filmi i saj i fundit. Karriera e saj zgjati shtate dekada.(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora