E merkure, 01.02.2023, 09:54 AM (GMT)

Mendime

Gani Geci: Pavarësia – Epoka e Rugovës

E marte, 13.01.2009, 08:14 PM


Pavarësia – Epoka e Rugovës

Në tre vjetorin e ndarjes nga ne të Presidentit të pare të Kosovës Dr.Ibrahim Rugova

Nga Gani Geci*

Ne tre vjetorin e vdekjes se te madhit,arkitektit te pavarsise se Kosoves dhe Presidentit te pare te Kosoves Dr.Ibrahim Rugova, me duhet te ndalem dhe te medoj para se te shkruaj disa rreshta dhe te kujtoj shume nga thenjet e tija te shtrenjeta e te cilat ne qdo moment i kujtoj.

Ibrahim Rugova ishte vizionari i te sotmes. Kete qe ne sot po e gezojme ai e kishte parashikuar para 20 viteve. Ai ka bere qe vuajtjet e Shqiptareve Kosovar sot te shperblehen me ate qe na takonte qysh ne vitn 1912. Andaj mos prezenca e tij ne Kosoven e Pavarur eshte nje mungese, pikellim, deshprim, por mbi te gjitha emri i tij eshte vet Pavaresia-Epoka e Rugoves.

21 Janari i vitit 2006 ishte nje dite e cila asnje here nuk mund te zevendesohet me ndonje moment qe do te me thente mendjen e te mendoj diq tjeter perpos porosive te tija te urta me shume shije te thurrura nga nje njeri i urt qe edhe botes i fail shembull se si me paqe fitohet ajo qe e meriton.

Presidenti Rugova qdo here qmoi kontributin e secilit duke mos anashkaluar aftesit dhe meritat e askujt qe donte te kontribonte ne qeshtjen e cila ishte ideal per te gjithe Shqipetaret Pavarsia e Kosoves.

Presidenti per qdo feste diti te uroj qytetaret qe sot per fat te keq spo kem nje kaliber te perafert i cili edhe pse gjindemi ne kohe me te mira smund te gjeje fjale e as te krijoj hapsire per afrimin e kombit,sote Kosoves me shume se kurr i mungon nje President qe perfaqeson unitetin e popullit.

Kosova pati fatin qe te kete nje prijes qe me menqurin e tije arriti Kosoven ta miqesoj me shtetet me demokratike ne bote,arriti qe me pune te krijoj mardhenje shume te forta e siq thonte ai te perhereshme me miqet tane Ameriken.

Rugova ishte Luftetar i Politikes moderne, gjithashtu ky njeherit ishte Misionar i paqes per te cilin gjithe bota I beri nderimet me te larta. Ishte ai, i cili me politiken e tij paqesore arriti çeshtjen e Kosoves ta nderkombetarizonte dhe ta fuste ne Agjenden e qendrave boterore te vendosjes, perkunder veshtiresive e barrierave qe ka hasur gjate karrieres se tij politike.
Figura ma e ndritur ne nje vjetorin e pavarsise se Kosoves.... respekt per punen e palodheshme te Dr. Ibrahim Rugoves.

*Deputet i Parlamentit te Republikes se Kosoves(Vota: 2 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora