E merkure, 08.02.2023, 11:21 AM (GMT)

Mendime

Neki Lulaj: Politikanët shqiptarë

E diele, 22.01.2023, 07:19 PM


POLITIKANËT SHQIPTAR

Nga Neki Lulaj

Nga plasë zemra ime  dhe gjendja e rendë qe po  përjetojmë e po shifet ditë e me shumë, do ti radhis ca fjalë shqetësuese  për politikanët  tan shqiptar :

Çuditërisht janë aq të acaruar si rival ndëmjet veti sa qe shumë pakë dallon nga ajo qe e mendon Sërbija  e Millosheviqit  dhe sejmenet e tij ugurzij  për popullin shqiptar. Politikanëve tan ata qe fitojnë    votën nga sovrani dhe rrogën e majme  ju mungon shkollimi i mirëfillt adekuat,ju mungon vizioni intelektual i ardhmërisë politike  dhe largëpamësija atdhetare  te njejtë janë edhe delegatet  me sjelljet e tyre prej gangsterve  arrogant në parlament.

Politikanët tanë njeri -tjetrin e shiqojnë si rival të kundërt (si armiq) harrojnë se janë vëllazër të një gjaku dhe të një gjuhe,harrojnë se kanë një armik gjakatar e shekullor të përbashkët dhe shumë e shumë pa nevojë promovojnë  situata të pa lakmueshme dhe hasmëri ndërnjerëzore .

Shumica e politikanve shqiptar janë ingronuar(kyçur) në politikë  për përfitime  përsonale -reklamë e  jo për të bërë punë  të përkushtuar për atdheun ngase vendi i jonë ka një mal me probleme dhe një bjeshkë punë për të gjithë ata qe duan me punue.

Pse politikanët tanë  nuk tubohën rreth një sofre qellimmire kur është në pyetje ardhmërija e vendit,    bashkë me Akademinë e shkencave e me diskutu dhe vendosë për çështje madhore,fatkeqsisht ju mungon gadishmërija.

Kompromiset e politikanëve shqiptar  çuditërisht nuk i shoh si forca  intelektuale por si dobësi e kryeneçesi,kështu politikanet tanë kaluarjen nga pozita në opozitë e gjykojnë si turp e jo si demokraci. Humbja duhët vlerësuar si pjesë -vazhdimësi e jetës normale pra është Alfa e demokracisë botërore,pa krijuar bajraktarllaqe primitive sepse janë shumë negative dhe të dëmshëm për popullin tonë i cili akoma i ka plagët  në shpirt  te pa sheruara qe i kullojnë gjak vrerë e urrejtje ndaj armikut shekullor.Dhe se nbënat tona akoma kërkojnë se paku eshtrat e të pa gjeturve.

Është koha qe në të gjitha partit politike  në Kosovë të ikorporohën (kyçën) të rinjë  të shkolluar vizionar tolerant me kfalifikime përkatëse e jo njerëz të ri në politik e me moshë të vjetër.

Është traditë e gabuar e politikanëve shqiptar shpesh dalin me mendime të gabuara ,neve na duhët një politikan ose një klasë politike qe nuk i shiqon përfitimet e veta përsonale por e qon vendin  me punë drejt intergrimeve europjane .Neve nuk  na nevoitet as një Ballkani artificial dhe as një opsion tjetër por një bashkim  i mirëfillt kombëtar .(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora