E shtune, 04.02.2023, 02:48 PM (GMT)

Mendime

Aurel Dasareti: Ukraina duhet të marrë gjithë atë ndihmë që ata kërkojnë

E marte, 29.11.2022, 07:52 PM


Ukraina duhet të marrë gjithë atë ndihmë që ata kërkojnë

Nga Aurel Dasareti, USA, ekspert i shkencave ushtarake-psikologjike

Shpërbërja e Bashkimit Sovjetik nuk është e plotë, sepse shteti kolonial terrorist ekziston ende! Ukraina ka qenë e qartë se ka nevojë për armë me rreze më të gjatë. Sistemi i armëve GLSDB (nëse u jepet atyre) mund të bëhet shumë i rëndësishëm për ukrainasit.

***

Në fillim të luftës, Perëndimi hezitoi t'i dhuronte sistemet e armëve Ukrainës, por ndërsa lufta përparonte, Ukraina mori armë gjithnjë e më të fuqishme.

Në qershor, ukrainasit u furnizuan me armë HIMARS (një sistem artilerie raketore amerikane mbi rrota) me një rreze veprimi prej afërsisht 80 kilometrash. Ky sistem armësh ka marrë shumë nga meritat për suksesin e ukrainasve në fushën e betejës që atëherë. Sidomos në rimarrjen e Khersonit, Himars u përdorën gjerësisht për të rrëzuar linjat ruse të furnizimit.

Zhvillimi është i lehtë për t'u përshkruar: Sa më shumë krime lufte që bëjnë rusët, aq më pak kufizime do të ketë për ndihmën perëndimore për armë. Këtë e kemi parë që nga fillimi i luftës. Një armë e tillë siç GLSDB, padyshim që do të bëjë ndryshim në fushën e betejës.

Pasi Rusia u tërhoq nga Khersoni dhe ia dorëzoi qytetin Ukrainës, rusët e bombarduan qytetin me artileri. Një sistem i ri i armëve me rreze të gjatë mund t'i detyrojë agresorët të tërhiqen nga zona e qitjes, dhe të mbrojë Kherson nga shkatërrimi i mëtejshëm.

Kjo gjithashtu do të lehtësojë aftësinë e ukrainasve për të përgatitur sulme përgjatë vijës së frontit. Është si boksi, distanca më e gjatë do të thotë më pak rrezik.

Jepini Ukrainës aftësinë për të hequr qafe artilerinë ruse duke i dhënë armë me rreze më të gjatë. Me rreze të gjatë, ata mund të detyrojnë artilerinë ruse jashtë rrezes. Rusia kryen terror artilerie kundër civilëve, objektivave dhe infrastrukturës civile. Ose Perëndimi duhet të bashkohet dhe t'i japë Ukrainës mundësinë, ose ne duhet të kënaqemi me një dimër të gjatë terrori. E vetmja gjë që Putin dhe rrethi tij prej terroristësh kuptojnë është fuqia e papërpunuar. Një fuqi që Perëndimi ka potencialin t'i japë Ukrainës. I shkaktoni Rusisë humbje kaq të shumta dhe të rënda sa opinioni publik në vend ngrihet kundër sundimit të terrorit të Putin-it dhe e detyron t'i japë fund një lufte të pakuptimtë.

Rusia tashmë është përcaktuar nga BE-ja si një shtet që mbështet terrorizmin. Pra, mendoj se kjo duhet të hapë rrugën për t'i dhënë Ukrainës më shumë dhe sisteme më të mira armësh për të luftuar terrorizmin që i prek ato.

Kur do ta shpallim përfundimisht qëllimin; se Rusia do të humbasë dhe Ukraina do të fitojë? Ka ardhur koha për të vendosur se cili është qëllimi dhe për ta thënë me zë të lartë! Fitorja është plotësisht e mundur dhe realiste! Ne duhet të ndihmojmë Rusinë që të godasë murin me shpejtësi të madhe, në mënyrë që kjo perandori e keqe koloniale të mund të shpërbëhet përfundimisht. Shpërbërja e Bashkimit Sovjetik nuk është e plotë, sepse shteti kolonial terrorist ekziston ende!

Jepuni ukrainasve gjithçka që mund t'u ofrojmë. Tani duhet të ndalojmë së frikësuari nga shteti mafioz në lindje të Evropës. Ne nuk duhet të ecim në thembra gome për shkak të këtyre çmendurive të rusëve. Le të kërcënojnë me armë bërthamore. Ata e dinë ashtu si ne që nëse përdoren këto, as rusët nuk do të mbijetojnë. Epo, ata janë të çmendur, por ndoshta vetëvrasja nuk është në rendin e ditës.(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora