E merkure, 01.02.2023, 08:46 AM (GMT)

Vërtetësi

Kastriot Dervishi: "Me qindra kosovarë i keni degraduar"

E hene, 14.11.2022, 07:17 PM


"Neve si kosovarë jemi të akuzuar nga ana juaj qysh nga fillimi se gjoja kemi kontribuar dhe më vonë ne që kontribuojmë në ndihmën e armikut tonë shekullor, kurse faktet e deritanishme tregojnë të kundërtën, se vetë ju jeni ata të cilët e keni ndihmuar pa ndërprerje sllavizmin për shkombëtarizimin e plotë të Kosovës. Ja fakti konkret, me qindra kosovarë i keni degraduar moralisht dhe fizikisht, vetëm e vetëm për t’i demoralizuar që të mos kërkojnë bashkimin e tyre me Shqipërinë".

(Pjesë nga letra e datës 3.9.1971 për Komitetin Qendror të PPSH-së, e të dënuarit Qerim Jakupi që vuante dënimin në Repartin nr.303 Spaç).(Vota: 2 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora