E enjte, 30.03.2023, 03:41 AM (GMT+1)

Vërtetësi

Kastriot Dervishi: Të kthyerit nga regjimi i bacë Enverit

E hene, 17.10.2022, 07:09 PM


Të kthyerit nga regjimi i bacë Enverit

Nga Kastriot Dervishi

Të shkretët shqiptarë që vinin nga Jugosllavia në Shqipëri. Kujtonin se do gjenin lirinë këtu. Ose përfundonin në kampet e Llakatundit, Semanit e Çermës, ose i kthenin në Jugosllavi. Statistika e mëposhtme është e pjesshme e shtetasve jugosllavë me kombësi shqiptare, të ardhur në Shqipëri, por të dorëzuar në postbllokun kufitar shqiptaro-jugosllav. Data është e kthimit të tyre dhe vendi se ku. Lista është pjesë e një regjistri, por regjimmi antikombëtar i E.Hoxhës e ka pasur antikosovarizmin, politikë zyrtare.

Të kthyerit:

-Reshit Abanka Fisku (fëmijë), 4.5.1955 në Han të Hotit.

-Ramadan Sulejmani, 22.6.1955 në Han të Hotit.

-Muhamet Faik Shefqeti, 22.6.1955 në Han të Hotit.

-Abdyl Rahim Raniku, 8.5.1955 në Bllatë.

-Metush Meshin Skara, 10.9.1955 në Bllatë.

-Qazim Tafil Asllani, 24.9.1955 në Han të Hotit.

-Qazim Elez Bega, 24.9.1955 në Han të Hotit.

-Abdurrahman Esat Turkeshi, 24.9.1955 në Bllatë.

-Orhan Beqir Turshaneshi, 24.9.1955 në Bllatë.

-Trimf Dalip Turkeshi, 29.9.1955 në Bllatë.

-Namik Fiqri Munçi, 29.9.1955 në Bllatë.

-Bardhyl Hazis Pustina, 29.9.1955 në Bllatë.

-Habib Hasim Çollaku, 29.9.1955 në Morinë.

-Zef Mark Miri (fëmijë), 29.9.1955 në Hani i Hotit.

-Gjergj Nikoll Uçi (fëmijë), 29.9.1955 në Hani i Hotit.

-Gjon Leka, 15.10.1955 në Hani i Hotit.

-Ismail Muja, 19.11.1955 në Hani i Hotit.

-Vesel Zyber Dauti, 19.11.1955 në Shën Naum.

-Sefer Uksina, 19.11.1955 në Shën Naum.

-Kadri Myftar Idrizi, 20.7.1956, Qafë Thanë.

-Vehap Latif Osmanaj, 6.7.1957, Bllatë.

-Diko Hamit Ciko, 1.8.1957 te posta e dy lumenjve, Vermosh.

-Adem Hasan Golina, 1.8.1957 te posta e dy lumenjve, Vermosh.

-Duman Murat Hoxha, 1.8.1957 te posta e dy lumenjve, Vermosh.

-Osman Fejzo Dajmana, 1.8.1957 te posta e dy lumenjve, Vermosh.

-Sami Haki Gura, 1.8.1957 te posta e dy lumenjve, Vermosh.

-Xhevahire Myfit Gerovci, 1.8.1957 te posta e dy lumenjve, Vermosh.

-Rasim Bahri Mustafaj, 15.8.1957, Qafë Thanë.

-Shefi Aski, 12.12.1957, Morinë.

-Tafë Osmanaj, 21.1.1958, Qafë Prush.

-Halil Shaban Daci, 14.2.1958, Bllatë.

-Llesh Ded Lucaj, 29.3.1958, Hani i Hotit.

-Preng Petresh Deleshaj, 29.3.1958, Hani i Hotit.

-Isa Ramë Ukshini, 7.5.1958, Qafë Prush.

-Elez Rexhep Arifi, 7.5.1958, Qafë Prush.

-Adem Hamit Shabani, 7.5.1958, Qafë Prush.

-Mahmut Haxhiu, 7.5.1958, Qafë Prush.

-Remzi Allajbeu, 18.6.1958, Bllatë.

-Qazim Muziqi, 18.3.1959, Hani i Hotit.

-Ibrahim Pepiqi, 18.3.1959, Hani i Hotit.

-Ali Hajdar Kamberi, 15.5.1959, Qafë Prush.

-Servet Ali Sazani, 30.8.1959, Bllatë.

-Çun Ramiz Abazi, 30.8.1959, Bllatë.

-Gani Mustafa Tola, 12.8.1959, Bllatë.

-Ramiz Avdulla Beqiri, 1.12.1959, Bllatë.

-Myslim Nazif Beqiri, 30.8.1959, Bllatë.

-Iljaz Rustemi, 4.2.1960, Qafë Prush.

-Mujo Halili, 25.10.1960, Qafë Prush.

-Zekë Isuf Llacani, 17.1.1961, Hani i Hotit.

-Enver Ismet Poshegi, 17.1.1961, Qafë Thanë.

-Adem Bajram Llapaqi, 20.1.1961, Qafë Thanë.

-Kalup Osman Hoxha, 16.1.1961, Qafë Thanë.

-Hamza Nezir Martini, 9.1.1962, Morinë.(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora