E enjte, 09.02.2023, 11:40 AM (GMT)

Kulturë » Keka

Gjon Keka: Skënderbeu i thotë Atit të tij, ne do të jetojmë për Arbërinë dhe për ju

E shtune, 15.10.2022, 06:25 PM


Skënderbeu i thotë Atit të tij, ne do të jetojmë për Arbërinë dhe për ju

Nga Gjon Keka

Pasi erdhën tre turq të dërguar nga sulltani dhe i kumtuan lajmin se duhet dërguar fëmijët e tij pengë te oborri i tij. Gjon Kastrioti iu kthye djemve, të cilët nëna e tyre e përlotur i mbante në gjoks e në zemër për herë të fundit dhe nxorri fjalët:

"Bijë të dashur, tha ai, mbani mend prej cilëve stërgjyshësh e keni prejardhjen, mos harroni kurrë gjakun e vjetër të Kastriotit që rrjedh në venat tuaja. Fati i luftës na imponon të gjithëve sprova të rënda; kjo qenka sprova më e rëndë për ne..."

Lotët e zemrës rrodhën në faqet e tyre, si nëna Vojsava ashtu edhe babai Gjon nuk mund të shkëputeshin nga djemtë e tyre të zemrës që i kishin parë të rriteshin në vatrën e tyre. Gjergji, duke i shpëtuar nga duart e së ëmës, u vërsul drejt babait të tij Gjonit dhe duke e përkulur gjurin tha:“Baba i dashur, ne do të mbetemi të denjë për ty; ne do të jetojmë për Arbërinë dhe për ju.”(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:

Artikuj te tjere

Gjon Keka: Gjergj Kastrioti i priti me bukë, kryp e zemër ushtarët e Huniadit Gjon Keka: Dokument i rrallë historik i vitit 1477 për Skënderbeun e Madh Gjon Keka: Shtypshkronja arbërore e themeluar më 1480 nga Bernard Vitali i quajtur Arbërori Gjon Keka: Dy medalje kushtuar figurës madhore të Gjergj Kastriotit Gjon Keka: Çelësi i kuptimit të legjendës së arit apo thesarit të fshehur të Gjergj Kastriotit Gjon Keka: Dekreti i vitit 1463: Biri i Gjergj Kastriotit, Gjoni pranohet anëtar i këshillit madhor të Venedikut Gjon Keka: Kali i Gjergj Kastriotit nuk donte asnjë tjetër pos zotërisë së tij Gjon Keka: Bibliotekat të mbushura me vepra për Gjergj Kastriotin Gjon Keka: Karl Ghega dhe Aleksandër Moisiu - dy austriakët e mëdhenjë me origjinë arbërore Gjon Keka: Gjergj Kastrioti në mbrojtje të nderit dhe të dinjitetit të gruas apo femrës arbërore Gjon Keka: Autori dhe historiani europian në vitin 1810 - Figura e Skënderbeut duhet mbajtur në zemër Gjon Keka: Shtypi austriak i vitit 1912: Gjergj Kastrioti personalitet i madh ndërkombëtarisht Gjon Keka: Leka i Madh me 32 mijë burra pushtoi botën, Skënderbeu me 30 mijë gjunjëzoi një Perandori Gjon Keka: Familja fisnike arbëror Bokali që la gjurmë brenda oborreve mbretërore Libër i ri nga autori Gjon Keka: Leonik Tomeu, pishtar i djes dhe rilindjes europiane Gjon Keka: Gjergj Kastrioti faqja e bardhë e nami i gjithë Arbënisë - shkruar në shqipen e vitit 1881 Gjon Keka: Raportet e ngushta të shtetit të Arbërit dhe republikës së Raguzës Gjon Keka: Stema e familjes fisnike Basta Gjon Keka: Arbërorët ose ilirët e vjetër të trimit me famë botërore Gjergj Kastrioti Gjon Keka: Fjala ''o bir i dashtun'' i shkruar qysh nga lashtësia në një diplomë ushtarake

Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora