E enjte, 02.02.2023, 06:14 PM (GMT)

Kulturë » Keka

Gjon Keka: Dokument i rrallë historik i vitit 1477 për Skënderbeun e Madh

E marte, 11.10.2022, 06:59 PM


Dokument i rrallë historik i vitit 1477 për Skënderbeun e Madh

Nga Gjon Keka

Një dokument me vlerë historike i vitit 1477, që mund të konisderohet dokument i parë që përmend apo përshkruan kryeheroin tonë arbëror Gjergj Kastrioti dhe emrin e Arbërisë apo Shqipërisë.

Jeta dhe të bëmat e kryezotit arbëror Gjergj Kastrioti janë të mbushura me lavde, fitore, sfida, djersë e gjakë për ekzistencën e identitetit, lirisë dhe pavarësisë së Arbërisë dhe arbërorëve.

Sikur shkruante një kronist europian: „malet e Shqipërisë, si kudo, me ajrin e tyre të mirë, kanë transformuar forcën e banorëve dhe gjithashtu me mjetet natyrore të motit u kanë ofruar atyre strehim kundër tiranëve pushtues. Epiri ishte atdheu i Pirros, më pas i heroit akoma më të madh Kastriotit i quajtur Skënderbeu, i cili për tridhjetë vjet sfidoi fuqinë otomane në zenitin e saj. Por pas vdekjes së këtij heroi të madh të Ilirisë, shumë shqiptarë u larguan nga trojet e tyre dhe u vendosën në itali, kështu ata zgjodhën mërgimin në vend të skllavërisë. Ndërsa një pjesë tjetër e tyre u sundua herë në mënyrë të hekurt dhe herë u bënë shërbëtor të Perandorisë otomane.

Burimi i dokumentit është pjesë e arkivit tim personal.(Vota: 3 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:

Artikuj te tjere

Gjon Keka: Shtypshkronja arbërore e themeluar më 1480 nga Bernard Vitali i quajtur Arbërori Gjon Keka: Dy medalje kushtuar figurës madhore të Gjergj Kastriotit Gjon Keka: Çelësi i kuptimit të legjendës së arit apo thesarit të fshehur të Gjergj Kastriotit Gjon Keka: Dekreti i vitit 1463: Biri i Gjergj Kastriotit, Gjoni pranohet anëtar i këshillit madhor të Venedikut Gjon Keka: Kali i Gjergj Kastriotit nuk donte asnjë tjetër pos zotërisë së tij Gjon Keka: Bibliotekat të mbushura me vepra për Gjergj Kastriotin Gjon Keka: Karl Ghega dhe Aleksandër Moisiu - dy austriakët e mëdhenjë me origjinë arbërore Gjon Keka: Gjergj Kastrioti në mbrojtje të nderit dhe të dinjitetit të gruas apo femrës arbërore Gjon Keka: Autori dhe historiani europian në vitin 1810 - Figura e Skënderbeut duhet mbajtur në zemër Gjon Keka: Shtypi austriak i vitit 1912: Gjergj Kastrioti personalitet i madh ndërkombëtarisht Gjon Keka: Leka i Madh me 32 mijë burra pushtoi botën, Skënderbeu me 30 mijë gjunjëzoi një Perandori Gjon Keka: Familja fisnike arbëror Bokali që la gjurmë brenda oborreve mbretërore Libër i ri nga autori Gjon Keka: Leonik Tomeu, pishtar i djes dhe rilindjes europiane Gjon Keka: Gjergj Kastrioti faqja e bardhë e nami i gjithë Arbënisë - shkruar në shqipen e vitit 1881 Gjon Keka: Raportet e ngushta të shtetit të Arbërit dhe republikës së Raguzës Gjon Keka: Stema e familjes fisnike Basta Gjon Keka: Arbërorët ose ilirët e vjetër të trimit me famë botërore Gjergj Kastrioti Gjon Keka: Fjala ''o bir i dashtun'' i shkruar qysh nga lashtësia në një diplomë ushtarake Gjon Keka: Dokument i rrallë që dëshmon ditën dhe vitin e lindjes të kryeheroit Gjergj Kastrioti Gjon Keka: Gjergj Kastrioti si diplomat e burrë-shteti

Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora