E shtune, 28.01.2023, 07:48 PM (GMT)

Kulturë

Neki Lulaj: Drita e të sotmes, lulja e së ardhmes

E marte, 13.09.2022, 05:26 PM


Neki Lulaj

Drita e të sotmes, lulja e së ardhmes

Reshat dhe Drita Arbana

Neki dhe Fetanete Lulaj

E di,

e sotmja

Dhe e nesërmja fillon me diell.

Mbushur me gjallëri

Ndihemi bashkë

se duhemi shumë

e zemat tona janë sa një qiell.

Edhe Buna na ka lakmi

Kur jemi afër

Dhe nesër do jemi bashkë

Me duket se do jemi dhe mes parajsës.

Sytë tanë marrin më shumë jetë

Kujtojmë të djeshmen e shkuar

Shohim të ardhmen me dritë

E mbesim së bashku të dashuruar.

Sot bashkë

Jemi duke e rijetuar të djeshmen

Jemi të lumturuar me të sotmen

Jemi duke ndërtuar si kala të ardhmen.

Sa shumë  buzëqeshje!

Sa të bukura këto porta si parajsë.

E dimë

Fort mirë e dimë

Të sotmen e lumnueme e kemi plot gaz.

Ulqin,  shtator 2022(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora