E marte, 31.01.2023, 04:47 PM (GMT)

Kulturë

Sevdail Hyseni: Përvjetorët

E diele, 11.09.2022, 04:36 PM


Sevdail Hyseni

Satirike

Përvjetorët

Tridhjetë vjet politikë

Po aq edhe  pushtet,

Erdhën edhe shkuan

Si shkuma në det!

        

Pa lënë asnjë gjurmë

Në rrafshin popullor,

E ne i kremtojmë

Humbjet n’përvjetor!

Sa herë u gjobitëm

Për Himn dhe Flamur,

E disa të drejta

Që s’i gëzuam kurrë!

Për sa sy e faqe

Rrahëm gjoks n’tubime,

Kthesat historike

S’maten me dështime!

Tani narrativa...

Na vjen me dilema,

Edhe pela qorre

Na godet me shqelma!

Përçarjet u mbarsën

Me atë shenjën plus,

-Fshati që duket

Nuk do kallauz!

Sa ka përparuar

Lugina këto vjet,

Populli e tregon

Duke ik’ n’kurbet!

Fshatra të tëra

Mbeten pa njeri,

Por edhe shkollat

Tkurren si lajthi!

Mbetet veç asfalti

Dhe disa tenderë,

Me të cilët shefat

Thurën karrierë!

Me një të kaluar

Kur përzihet leshi,

-Jo çdo lugë e di

Çka ka brenda vegshi!

(Karikatura marrë nga interneti)(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora