E diele, 05.02.2023, 06:38 PM (GMT)

Mendime

Aurel Dasareti: Lajm i mirë nga ai front

E diele, 11.09.2022, 05:30 PM


Lajm i mirë nga ai front

Nga Aurel Dasareti

Forcat ukrainase kanë bërë përparim të qartë në kundërofensivën në jug dhe lindje të Ukrainës, por duket se luftimet do të zgjaten në kohë.

Luftimet ndoshta do të zvarriten për muaj të tërë.

Shenjat e para janë pozitive dhe ne shohim se Ukraina po bën përparim real dhe të dukshëm në një mënyrë të mirë-menduar.

Por ndoshta luftimet do të vazhdojnë për një periudhë të gjatë. Ka një numër të madh ushtarësh rusë në Ukrainë.

Pushtimi rus tani po hyn në një fazë kritike.

Ukrainasit në fakt kanë arritur të ruajnë mbrojtjen e tyre ajrore. Një numër i madh avionësh modernë rusë janë rrëzuar.

Forcat ukrainase kanë arritur të ndalojnë ofensivën e Moskës në shumë vende, të kryejnë kundërsulme prapa linjave ruse dhe të rimarrin territoret.

Por kohezioni i NATO-s do të testohet në muajt në vijim si rezultat i çmimeve të larta të energjisë dhe rritjes së kostove të jetesës në vendet evropiane.

Vendet e NATO-s duhet të ofrojnë uniforma speciale, gjeneratorë, tenda dhe pajisje për ushtrinë ukrainase për ta ndihmuar atë gjatë dimrit.

Ushtarët ukrainas luftojnë me guxim kundër epërsisë ruse dhe i kthejnë pushtuesit në disa zona. Unë sinqerisht shpresoj që të gjitha vendet e NATO-s të ofrojnë ndihmë të shpejtë dhe efektive me armë në mënyrë që ata të mund të dëbojnë pushtuesit rusë nga e gjithë Ukraina. Forcat ukrainase deri më tani në shtator kanë rimarrë 2000 kilometra katrorë nga rusët...(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora