E merkure, 01.02.2023, 10:38 AM (GMT)

Mendime

Aurel Dasareti: Shqiptarët kokëtul që votojnë për idiotë të tillë

E merkure, 07.09.2022, 06:08 PM


E njëjta kurvë, veshje e ndryshme

Nga Aurel Dasareti, USA, ekspert i shkencave ushtarake-psikologjike

Mini-Shengeni' pagëzohet “Ballkani i Hapur”. E njëjta kurvë, veshje e ndryshme.

***

Krimineli pas timonit, anija fundoset. Kryeministri joligjor mafioz antishqiptar, shkatërrues i Shqipërisë, përndryshe sivëllai i armikut të shqiptarëve, vuan nga Hybris. Në mitologji një person me arrogancë apo mendjemadhësi shkon përtej kufijve që perënditë kanë vendosur për veprimet njerëzore.

Në të folurit e përditshëm, shprehja përdoret shpesh në kuptime disi të ndryshme, megjithëse të lidhura, të tilla si sfidë e tepruar, mendjemadhësi, arrogancë, megalomani, brutalitet, paturpësi.

Hubris i referohet krenarisë ekstreme ose vetëbesimit, si krahasimi i vetvetes me vetë perënditë. Shpesh përfshin një humbje të kontaktit me realitetin, veçanërisht kur një person i karakterizuar nga mendjemadhësi ose arrogancë është në një pozicion pushteti.

Është karakteristikë se fajtori gjithmonë ka shkaktuar një aksident kur verbërisht e ka tejkaluar kufirin e sjelljes së lejuar dhe si pasojë në mënyrë të pavetëdijshme e përmbush dënimin e vet. Mënyra për të kapërcyer mendjemadhësinë është të kuptosh se çfarë ke bërë gabim, të ndjesh respekt, frikë dhe keqardhje në takimin me perënditë dhe kështu të pastrosh shpirtin.

Njeriu (me komplekse të vlerës së ulët qysh nga fëmijëria-rinia, por edhe nga fazat e mëvonshme të jetës) që ka dështuar në gjithçka, sidomos në profesione intelektuale, kur vjen në ndonjë pozicion pushteti përpiqet që të kompenson mossuksesin: verbohet nga mendjemadhësia, harron kufizimet natyrore të krijuara nga njeriu dhe ndëshkohet nëpërmjet ndërhyrjes së drejtpërdrejtë të perëndive me armiqtë.

***

Shqiptarët kokëtul që votojnë për idiotë të tillë me tru krejtësisht të vdekur - kanë nevojë për TRAJTIM psikiatrik!

Mos besoni se Koreja e Veriut dhe Rusia do të kishin arritur të krijonin një "dëgjesë" më të njëanshme të redaktuar, të prerë dhe politikisht të rreme se sa kanë arritur “gazetat-portalet” amatore shqipfolëse mashtruese servile mercenare b**shitëse antikombëtare...

PS: Politika është arti i mbledhjes së parave nga të pasurit dhe votave nga të varfrit me pretekstin e mbrojtjes së të dyve kundër njëri-tjetrit.

***

Janusz Bugajski: “Ballkani i hapur’” projekt i Serbisë për të përfituar Rusia

https://www.syri.net/op-ed/530149/ballkani-i-hapur-projekt-i-serbise-per-te-perfituar-rusia/

***

Përshëndetje të nderuar bashkëkombës, sa për rikujtim, në vitin 2019 e shkrova letrën: “Mini Shengeni” ballkanik është dalje në det e Serbisë përmes Shqipërisë.

https://www.botasot.info/opinione/1186669/mini-shengeni-ballkanik-eshte-dalje-ne-det-e-serbise-permes-shqiperise/

http://www.zemrashqiptare.net/news/51892/aurel-dasareti-mini-shengeni-ballkanik-eshte-dalje-ne-det-e-serbise-permes-shqiperise.html

https://www.voal.ch/mini-shengeni-ballkanik-eshte-dalje-ne-det-e-serbise-permes-shqiperise-nga-aurel-dasareti/edop/opinione/

https://drini.us/arkiv/mini-shengeni-ballkanik-eshte-dalje-ne-det-e-serbise-permes-shqiperise/

http://www.faktiditor.ch/mini-shengeni-ballkanik-eshte-dalje-ne-det-e-serbise-permes-shqiperise/

https://ulqini-online.com/sajti/?p=24224

https://lajm.co/mini-shengeni-ballkanik-eshte-dalje-ne-det-e-serbise-permes-shqiperise/

https://www.infoshqip.com/mini-shengeni-ballkanik-eshte-dalje-ne-det-e-serbise-permes-shqiperise/

https://www.tetovasot.com/2019/11/mini-shengeni-ballkanik-eshte-dalje-ne-det-e-serbise-permes-shqiperise/

https://bulevardionline.com/mini-shengeni-ballkanik-eshte-dalje-ne-det-e-serbise-permes-rrethit-te-durresit/(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora