E marte, 31.01.2023, 04:13 PM (GMT)

Kulturë » Keka

Gjon Keka: Gjergj Kastrioti në mbrojtje të nderit dhe të dinjitetit të gruas apo femrës arbërore

E merkure, 31.08.2022, 06:33 PM


Gjergj Kastrioti në mbrojtje të nderit dhe të dinjitetit të gruas apo femrës arbërore

Nga Gjon Keka

Ky imazh nga një novelë historike e vitit 1829 (N&H.v.15,J.W.1829) që i kushtohet jetës dhe veprave madhështore të kryeheroit Gjergj Kastriotit, tregon qartë se si kryezoti ynë arbëror nuk lejonte që pushtuesi apo armiku jo vetëm ta çnderonte atdheun, shtetin dhe popullin arbëror. Por ai e ruante edhe jetën e qytetarëve të tij të cilët shpesh gjendeshin në rrezik, e sidomos femra apo gruaja fisnike arbëror e cila në fakt ishte shpesh pre e dhelprave otomane të cilët i përdhunonin dhe nëse nuk iu bindeshin edhe i vrisnin ato.

Por, ja që Gjergji ynë ishte vigjilent dhe i ndëshkonte ashtu si ai dinte më së miri këto dukuri negative.(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:

Artikuj te tjere

Gjon Keka: Autori dhe historiani europian në vitin 1810 - Figura e Skënderbeut duhet mbajtur në zemër Gjon Keka: Shtypi austriak i vitit 1912: Gjergj Kastrioti personalitet i madh ndërkombëtarisht Gjon Keka: Leka i Madh me 32 mijë burra pushtoi botën, Skënderbeu me 30 mijë gjunjëzoi një Perandori Gjon Keka: Familja fisnike arbëror Bokali që la gjurmë brenda oborreve mbretërore Libër i ri nga autori Gjon Keka: Leonik Tomeu, pishtar i djes dhe rilindjes europiane Gjon Keka: Gjergj Kastrioti faqja e bardhë e nami i gjithë Arbënisë - shkruar në shqipen e vitit 1881 Gjon Keka: Raportet e ngushta të shtetit të Arbërit dhe republikës së Raguzës Gjon Keka: Stema e familjes fisnike Basta Gjon Keka: Arbërorët ose ilirët e vjetër të trimit me famë botërore Gjergj Kastrioti Gjon Keka: Fjala ''o bir i dashtun'' i shkruar qysh nga lashtësia në një diplomë ushtarake Gjon Keka: Dokument i rrallë që dëshmon ditën dhe vitin e lindjes të kryeheroit Gjergj Kastrioti Gjon Keka: Gjergj Kastrioti si diplomat e burrë-shteti Gjon Keka: Gjon Gazulli, astronomi i famshëm i kohës së Gjergj Kastriotit Gjon Keka: Hartë e rrallë e Arbërisë e vitit 1596 Gjon Keka: Imazh i rrallë, Aristoteli duke këshilluar Aleksandrin e Madh Gjon Keka: Skënderbeu gaboi që i dëgjoi këshillat e Papëve Gjon Keka: Tatuazhi dhe simbolikat tek populli shqiptar Gjon Keka: Beteja e Torviollit dhe fitorja historike ishte fryti i parë i unitetit të Lezhës së 2 marsit 1444 Gjon Keka: Koha e Gjergj Kastriotit zgjon kujtime të pashlyera në zemrat tona Gjon Keka: Arbëreshi Anthony Albanese fryt i bekimit që la Gjergj Kastrioti në Barleta më 1461

Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora