E diele, 05.02.2023, 05:09 PM (GMT)

Kulturë » Keka

Gjon Keka: Shtypi austriak i vitit 1912: Gjergj Kastrioti personalitet i madh ndërkombëtarisht

E shtune, 27.08.2022, 06:09 PM


Shtypi austriak i vitit 1912: Gjergj Kastrioti personalitet i madh ndërkombëtarisht i njohur që ka nxjerrë Shqipëria

Nga Gjon Keka

Shtypi austriak i "Prillit të vitit 1912 (N.w.J,April,,s.6, Wien, 1912)“,që do të thotë pak para shpalljes së pavarësisë më 28 nëntor të vitit 1912 me shkrime të ndryshme donte t'ia aktualizonte dhe ringjallte figurën e pavdekshme të Gjergj Kastriotit shqiptarëve në atë kohë, kjo posaçërisht për t'ia përshtat rrethanave politike të kohës, pra proceve që ishin në prag të shpalljes së pavarësisë së Shqipërisë.

Aty shkruan se si „kujtimi për të madhin Skënderbe, kurrë nuk është larguar nga mbamendja historike tek populli shqiptar.

Ky Skënderbe, emri i vërtetë i të cilit është Gjergj Kastrioti një hero luftarak i fuqishëm i shekullit XV, është ndoshta i vetmi personalitet i madh ndërkombëtarisht i njohur që ka nxjerrë Shqipëria dhe shqiptarët..

Skënderbeu u solli shqiptarëve lirinë nga zgjedha turke, edhe pse vetëm për disa dekada.“(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:

Artikuj te tjere

Gjon Keka: Leka i Madh me 32 mijë burra pushtoi botën, Skënderbeu me 30 mijë gjunjëzoi një Perandori Gjon Keka: Familja fisnike arbëror Bokali që la gjurmë brenda oborreve mbretërore Libër i ri nga autori Gjon Keka: Leonik Tomeu, pishtar i djes dhe rilindjes europiane Gjon Keka: Gjergj Kastrioti faqja e bardhë e nami i gjithë Arbënisë - shkruar në shqipen e vitit 1881 Gjon Keka: Raportet e ngushta të shtetit të Arbërit dhe republikës së Raguzës Gjon Keka: Stema e familjes fisnike Basta Gjon Keka: Arbërorët ose ilirët e vjetër të trimit me famë botërore Gjergj Kastrioti Gjon Keka: Fjala ''o bir i dashtun'' i shkruar qysh nga lashtësia në një diplomë ushtarake Gjon Keka: Dokument i rrallë që dëshmon ditën dhe vitin e lindjes të kryeheroit Gjergj Kastrioti Gjon Keka: Gjergj Kastrioti si diplomat e burrë-shteti Gjon Keka: Gjon Gazulli, astronomi i famshëm i kohës së Gjergj Kastriotit Gjon Keka: Hartë e rrallë e Arbërisë e vitit 1596 Gjon Keka: Imazh i rrallë, Aristoteli duke këshilluar Aleksandrin e Madh Gjon Keka: Skënderbeu gaboi që i dëgjoi këshillat e Papëve Gjon Keka: Tatuazhi dhe simbolikat tek populli shqiptar Gjon Keka: Beteja e Torviollit dhe fitorja historike ishte fryti i parë i unitetit të Lezhës së 2 marsit 1444 Gjon Keka: Koha e Gjergj Kastriotit zgjon kujtime të pashlyera në zemrat tona Gjon Keka: Arbëreshi Anthony Albanese fryt i bekimit që la Gjergj Kastrioti në Barleta më 1461 Gjon Keka: Imazhi i Mirditës, në vitin 1877 Gjon Keka: Skënderbeu dhe Rugova janë dëshmia se arbërorët mund të bëjnë Shtet e të mbajnë Shtet

Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora