E shtune, 25.03.2023, 09:15 PM (GMT)

Kulturë » Keka

Gjon Keka: Familja fisnike arbëror Bokali që la gjurmë brenda oborreve mbretërore

E enjte, 18.08.2022, 06:16 PM


Familja fisnike arbëror Bokali që la gjurmë brenda oborreve mbretërore

Nga Gjon Keka

Historinë e Arbërisë e kanë zbukuruar më së tepërmi familjet fisnike si ajo e Kastriotëve, Dukagjinëve, Spanëve dhe kjo për të cilën po shkruaj pra e Bokalëve si dhe shumë familje fisnike tjera që lanë gjurmë përgjatë epokave e proceseve vendimtare duke qenë kontributor e frytdhënës të atyre epokave historike.

Edhe familja fisnike Bokali me prejardhje nga Arbëria e cila pas pushtimit otoman emigroi në Vendik. Një nga fisnikët e kësaj familje i quajtur Konstantin Bokali mbante kurorën e shën Mikaelit nga Françesku i I-rë mbreti i frankëve.

Nikollë Bokali pas emigrimit në Venedik shërbeu në ushtrinë e atij vendi për një kohë të gjatë, ai u martua me Katarinën të bijën e Arianit Komnenit të cilën u bekuan me dy fëmijë: Manolin dhe Konstantin,  ky i fundit u dha në një moshë të re në shërbim tek Konstantin Komnenin i cili ishte kapiten gjeneral i Selisë së Shenjtë.Më pas u dërgua tek oborri i Françeskut të I-rë i cili udhëhoqi ushtrinë dhe veshi petkun brenda shërbimit të oborrit Mbretëror.Ndërsa Manoli u dërgua në shërbim tek oborri i perandorit Maksimilian dhe aty shërbeu një kohë të gjatë. (H.B., Du Cange, 1680)Duke patur pakë të dhënë për këtë familje që kanë lënë gjurmë dhe kanë kontribuar aty ku kanë vepruar e jetuar duke u bërë kështu emra të famshëm e udhëheqës brenda oborrëve mbretëore për nga talentet dhe afëtësit e vizionin e tyre.

Shembulli i famlijes fisnike Bokali si dhe i shumë familjeve tjera arbërore tregon që arbërorë kudo jashtë atdheut të tyre që shërbyen ishin frytëdhënëse dhe me talentet e urtësinë e tyre drejtuan ushtri, universitete, akademi kolegje, drejtues brenda oborreve mbretërore etj.„Simboli apo stema e familjes fisnike arbërore të Bokalëve janë dy luanë përballë njëri-tjetrit,  duke mbajtur një shpatë së bashku.”(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:

Artikuj te tjere

Libër i ri nga autori Gjon Keka: Leonik Tomeu, pishtar i djes dhe rilindjes europiane Gjon Keka: Gjergj Kastrioti faqja e bardhë e nami i gjithë Arbënisë - shkruar në shqipen e vitit 1881 Gjon Keka: Raportet e ngushta të shtetit të Arbërit dhe republikës së Raguzës Gjon Keka: Stema e familjes fisnike Basta Gjon Keka: Arbërorët ose ilirët e vjetër të trimit me famë botërore Gjergj Kastrioti Gjon Keka: Fjala ''o bir i dashtun'' i shkruar qysh nga lashtësia në një diplomë ushtarake Gjon Keka: Dokument i rrallë që dëshmon ditën dhe vitin e lindjes të kryeheroit Gjergj Kastrioti Gjon Keka: Gjergj Kastrioti si diplomat e burrë-shteti Gjon Keka: Gjon Gazulli, astronomi i famshëm i kohës së Gjergj Kastriotit Gjon Keka: Hartë e rrallë e Arbërisë e vitit 1596 Gjon Keka: Imazh i rrallë, Aristoteli duke këshilluar Aleksandrin e Madh Gjon Keka: Skënderbeu gaboi që i dëgjoi këshillat e Papëve Gjon Keka: Tatuazhi dhe simbolikat tek populli shqiptar Gjon Keka: Beteja e Torviollit dhe fitorja historike ishte fryti i parë i unitetit të Lezhës së 2 marsit 1444 Gjon Keka: Koha e Gjergj Kastriotit zgjon kujtime të pashlyera në zemrat tona Gjon Keka: Arbëreshi Anthony Albanese fryt i bekimit që la Gjergj Kastrioti në Barleta më 1461 Gjon Keka: Imazhi i Mirditës, në vitin 1877 Gjon Keka: Skënderbeu dhe Rugova janë dëshmia se arbërorët mund të bëjnë Shtet e të mbajnë Shtet Gjon Keka: Stema e rrallë e Skënderbeut - tri kështjellat dhe këmbët e shqiponjës Gjon Keka: Memoaret e shekullit XVIII: Pas vdekjes së Skenderbeut Arbëria mori teposhtën

Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora