E diele, 02.10.2022, 10:10 AM (GMT+1)

Kerko: gjon keka

Gjon Keka: Gjergj Kastrioti faqja e bardhë e nami i gjithë Arbënisë - shkruar në shqipen e vitit 1881

E shtune, 06.08.2022, 07:58 PM


Gjergj Kastrioti faqja e bardhë e nami i gjithë Arbënisë - shkruar në shqipen e vitit 1881

Nga Gjon Keka

Shkrim në gjuhën shqipe i vitit 1881:"Gjergj Kastrioti faqja e bardhë e nami i gjithë Arbënisë"

„...me një trimni të pashoq, tui luftue si burrat e dheut për shumë e shumë vjet kundra Turkut, fort i eger e i rrebt n'at kohë, luftuene nën (bairak) flamur t'Gjergj Kastriotit Skanderbeg, faqja e bardh e nami i gjithë Arbenisë për sa kioft jeta.“ /(Kempis...P.Toms Marcozzit M.O. 1881).(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:

Artikuj te tjere

Gjon Keka: Skënderbeu dhe Rugova janë dëshmia se arbërorët mund të bëjnë Shtet e të mbajnë Shtet Gjon Keka: Kur do të shfaqet një Skënderbe i dytë, që do ta ringjall e bëjë me famë si dikur Arbërinë? Gjon Keka: Çfarë do të thotë të jesh pasardhës i Gjergj Kastriotit në këtë shekull? Gjon Keka: Me rastin e pëvjetorit të 32 të themelimit të LDK-së Gjon Keka: Perandoria otomane nuk i mbrojti trojet arbërore Gjon Keka: Të shkruash histori në kurriz të tjetrit nuk mund të jetë profesionalizëm Gjon Keka: Skënderbeu dhe historia e tij si një Akademi Gjon Keka: Nuk bëhet e shkruhet historia nga shpella apo rehatia e kolltukut Anton Çetta e ka vendin në piedestalin më të lartë të kombit shqiptar Gjon Keka: Dita e 28 Nëntorit ditë e dritës dhe zgjimit kombëtar Gjon Keka: Kush e ndryshon historinë e popullit të tij - mallkon vetëveten Gjon Keka: Pse Gjergj Kastrioti është kaq i rëndësishëm për ne si komb?! Gjon Keka: Marreveshja e 4 Shtatorit ne Washington eshte ne dobi te rajonit per te ecur perpara Gjon Keka: Si mbollën ideologjinë e tyre pushtuesit barbarë dhe mohimi i themeleve të lashtësisë së iliro-arbërorëve Gjon Keka: Roli i ShBA-së në dialog i rëndësishëm... Gjon Keka: ShBA-së dhe Austrisë kombi ynë duhet t’i ngre një simbol të falënderimit e mirënjohjes Gjon Keka: Virusi - ndryshimi i rendit botëror dhe shkatërrimi i traditave e zakoneve Gjon Keka: Populli austriak nuk pranoi simbolet dhe ideologjinë otomane, shqiptarët pse i pranuan? Gjon Keka: Përvjetori i 552 i vdekjes të Gjergj Kastriotit Gjon Keka: Harta e rrallë e vitit 1530

Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora