E diele, 02.10.2022, 09:47 AM (GMT+1)

Kerko: gjon keka

Gjon Keka: Stema e rrallë e Skënderbeut - tri kështjellat dhe këmbët e shqiponjës

E premte, 10.06.2022, 09:00 PM


Stema e rrallë e Skënderbeut - tri kështjellat dhe këmbët e shqiponjës

Nga Gjon KEKA

Në një vepër mbi heraldikat e princëve apo fisnikëve të Europës (M.w.P.G,1860), gjendet edhe një nga stemat e rralla të Gjergj Kastriotit – Skënderbeut. Jo rastësisht është vendosur edhe kjo stemë si pjesë e fisnikëve të Europës, aq më tepër kur dihet se Gjergj Kastrioti ynë i Madh ishte jo vetëm fisniku i madh e bujar i Arbërisë por edhe mbrojtësi i vlerave dhe qytetërimit europian.

Sikur shihet stema ka tri kështjella rrethuar më katër këmbët e shqiponjës.

Simbolika e kësaj steme në fakt mund të jetë kjo : tri kështjella – nënkupojnë tri rrethimet e Krujës, ndërsa katër këmbët e shqiponjës janë arbërorët të cilët që nga lashtësia pellazgo -ilire janë quajtur bijë të shqiponjës (madje atë e kë vërtetuar edhe mbreti Pirro, ku arbërorët e quajtën atë shqiponja e Epirit apo Arbërisë). Në këtë rastë katër këmbët e shqiponjës mund të nënkuptojnë mbrojtësit e saj, nga brenda Konti Urana ose i njohur edhe si Vrana Konti, ndërsa nga jashtë mbrojtësi i Arbërisë dhe trojeve tjera i lavdishmi Gjergj Kastrioti.(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:

Artikuj te tjere

Gjon Keka: Memoaret e shekullit XVIII: Pas vdekjes së Skenderbeut Arbëria mori teposhtën Gjon Keka: Ky është dokumenti që dëshmon se Skënderbeu ishte Mbret Gjon Keka: Skënderbeu në mesin e udhëheqësve ushtarak më të mëdhenjë në botë Gjon Keka: Bashibozukët i përdorte sulltani kundër shqiptarëve që nuk e donin sundimin turk Gjon Keka: Bashkëbsiedim interesant në mes të Skënderbeut dhe Mehmetit Gjon Keka: Heroizmi hyjnor i Gjergj Kastriotit arbëror Gjon Keka: Gjenocidi ndaj popullit arbëror dhe armen nga pushtuesit otoman Gjon Keka: Ja pse nuk do të lind më një i ngjashëm me Gjergj Kastriotin! Gjon Keka: Skënderbeu përkrah Hanibalit, Aleksandrit dhe Cezarit Gjon Keka: Fishta, Gjeçovi dhe Curri ishin dekoruar me urdhëra të ndryshëm perandorak të Austrisë Gjon Keka: Gjergj Kastrioti ishte i vetmi që bashkoi arbërorët Gjon Keka: Çdo institucion dhe familje duhet me i mbajtë portretet e Gjergj Kastriotit dhe Nënë Terezës Gjon Keka: Ja pse tezat e Schmitt-it nuk qëndrojnë shkencërisht Gjon Keka: Fitoret kryesore të Gjergj Kastriotit dhe emrat e atyre që i mundi në beteja Gjon Keka: Kryezoti arbëror Gjergj Kastrioti mbante edhe veshje prej armature Gjon Keka: Sikur të mos ishte kthyer Skënderbeu,a do të kishte Arbëri? Gjon Keka: Arbërorët kanë historinë e vet, ata janë nipat e atyre të mëdhenjve që ndriçuan botën Gjon Keka: Gjergj Kastrioti i Marin Barletit mund të jetë botuar në vitin 1488 Gjon Keka: Figura e Gjergj Kastriotit një nga figurat më të trajtuara Gjon Keka: Shtypi austriak i vitit 1930 mbi ndalesën në Jugosllavi të revistës ''Hylli i Dritës'' të edituar nga Gjergj Fishta

Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora