E hene, 27.06.2022, 10:02 AM (GMT+1)

Kulturë

Luan Kalana: Libri shqip - Urë miqësie

E marte, 10.05.2022, 06:59 PM


LIBRI SHQIP - Urë miqësie,  reale dhe virtuale,  

simbol vëllazerie dhe i Paqes midis popujve dhe Kombeve

Nga Luan Kalana

Rjetet sociale,  vec të tjerash,  kanë krijuar avantazhe,  lidhje e bashkëpunimi,  unike midis lexonjesve e shkronjsve duke bëre Librin një manifest miqësie e paqeje .

Nuk ështe e rastit,  qe permes promovimeve,  shkembimeve,  te mesazhve te Librit,  te krijohen lidhje e miqesi te reja,  jo vetem mes shqiptarvet por dhe midis popujve te kombeve te ndryshme te botes,  me lexonjesit dhe sidomos me autoret shkrimtare,  poete dhe publiciste.

Kete po e pohoj me disa deshmi modeste nga veprimtaria ime letrare ne Shqiperi dhe ne Amerike.Nuk do te kisha njohur aq miq,  qe jane te shumte te panumurte,  kolege e lexues,  po te mos kisha shkruar,  postuar,  botuar e shperndare falas,  librat e mij ne Shkolla,  Bibloteka,  Librari,  Shoqata miq e Friends,  reale e virtuale.

Keshtu mund te permend Stafin e Biblotekes Kombetare te Kongresit American ne Washingron D.C.,  invetarizmin e librave te mia ne kete bibloteke,  si dhe ne disa Bibloteka e librari ne disa qytete ne Amerike,  ne Shkollat shqipe e ne shoqatat Vatra.

Bashkepunimim me shkrimtarin ish Senator dhe Governor te Florides,  Prof.Bob Graham,  me Presidenten e Patty Ann Wieczorek - East Lake Community Library,  Palm Harbor-Florida,  e disa te tjere. Vetem me disa fjale, 

-Jam Shqiptar,  nga Shqiperia,  Liber Shqip,  -dhe hapen portata e lidhjes e te miqesie letrare .

Duket e thjeshte kjo,  por sa vlere merr ne vazhdimesi,  si nje progres gjeometrik,  lidhja zgjerohet dhe forcohet,  i sheperben paqes dhe vellazerimit,  me shume se rruget diplomatike.Pra Libri,  autorsia,  merr vlerat e funksionet e nje Ambasadori real, midis popujve e kombeve ne sherbim te miqesise e Paqes Boterore.

@ Luan Kalana-publicist shqiptaro-american,  Florida SHBA.

ALBANIAN BOOK - Bridge of friendship,   real and virtual, 

symbol of brotherhood and Peace between peoples and Nations.

Social networks,   among others,   have created advantages,   connections and cooperation, 

unique among readers and writers making the Book a manifesto of friendship and peace.

It is no coincidence that through promotions,   exchanges,   Book messages, 

to create new connections and friendships,   not only between Albanians but also between the peoples of different nations of the world,   with readers and especially with writers,   poets and publicists. I am affirming this with some modest evidence from my literary activity in Albania and in America. I would not have known so many friends,   who are numerous,   colleagues and readers,   if I had not written,   posted,   published and distributed for free,   my books at School,   Library,   Library,   Friends Association,   real and virtual.

So I can mention the staff of the National Library of Congress in Washington D.C.,   the inventory of my books in this library,   as well as in some libraries and bookstores in some cities in America,   in Albanian schools and in Vatra associations.

Collaboration with former Florida Senator and Governor writer Prof. Bob Graham,   President of Patty Ann Wieczorek - East Lake Community Library - Palm Harbor,   and several others. In just a few words, 

-I am Albanian,   from Albania,   Liber Shqip,   -and the gates of literary connection and friendship are opened.

This seems simple,   but no matter how much value it continuously takes,   as a geometric progress,   the bond expands and strengthens,   it spreads peace and brotherhood,  more than diplomatic ways. So the Book,   the authorship,   takes on the values and functions of a real Ambassador,   between peoples of nations in the service of the friendship of World Peace.

@ Luan Kalana-albanian-american publicist,   Florida USA(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora